Använda strykjärnet till finskjortan efter impregnering?

Hej!
Det kanske finns nån tidigare tråd om detta, men jag har inte hittat nån iaf.
Jag har haft mina G-1000 byxor några år och tänkte nu impregnera dessa med grönlandsvax. Jag tänker använda mitt strykjärn för att smälta in vaxet.
Min fundering är hur pass skitigt strykjärnet blir efteråt (om det ens blir skitigt)? Törs jag stryka min vita finskjorta helgen efter sen med samma strykjärn tex?

Mvh/ Andreas
 
Jag skulle inte våga i alla fall...

Alternativ 1 - ha bakplåtspapper emellan så skyddar du strykjärnet
Alternativ 2 - gå till närmaste loppis/second hand-butik och köp ett "skräpjärn" för en femtiolapp som du kan använda till impregnering, skidvalla eller vad det nu kan vara, så behöver du inte avra ängslig.
 
Jag brukar stryka en gammal "trasskjorta" efter att ha använt järnet på impregnering och det är inga problem att sedan stryka fina skjortan. Till skidvalla mm använder jag ett annat järn.

På loppis behöver man inte ge många kronor för ett "kladdjärn"

R
 
Det kan mycket väl bli "fett" av vaxet, men det är ju bara att tvätta av efteråt?!
kallavfettning eller varmvatten och diskmedel går bra.
Sen är det bara att ge sig på finskjortan.
"kladdjärn" är ju alltid att rekommendera så slipper man oroa sig.

/Peter
 
Jag köpte ett gammalt strykjärn för en femtilapp på loppis för att valla skidorna med. Har några gånger provat att få det helt rent när jag bytt valla och det går nästan inte! Vilket skrotjärn som helst går bra, gärna ett som inte kan ånga så slipper du det bekymret (för vem vill ångvalla sina G1000-plagg?)

Så jag skulle nog ha ett separat för att valla kläder, surt att sabba sin fina herringbone en halvtimme innan Nobelmiddagen bara för att man vill vara torr i skogen...
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Samma här som hos flera andra
Har 3 strykjärn
Ett för kläder (ångstrykjärn)
Ett för Fjällräven G1000 vax (det jag hade innan det fanns ångstrykjärn)
Ett för skidorna (bättre beg på Myrorna för några 10:eek:r)

Per
 
Kan det inte vara praktiskt med impregnerad finskjorta? Stärkta kragar och allt. Den behöver inte tvättas lika ofta eftersom svettdropparna pärlar sig och rinner ned i kallingarna.
Haha, nä kolla på myrorna efter ett gammalt för några tior. Själv tycker jag att den sitter bättre när man stryker in den, men det finns många åsikter om detta.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips