Analog systemkamera?

Hej. Skulle vilja höra vad ni tror. När digitalfoto fortfarande var relativt nytt och inte så många trodde att det skulle slå så stort, åtminstånne inte bland fotoentusiaster, köpte jag en bra systemkamera. Det varade dock inte så länge innan digitalfotot helt dominerade fotvärlden och systemkameran har samlat dam under många år. Vad tror ni finns det något värde i analoga fotoutrustningar idag?
 
Det beror helt på vilken modell det är. De som vill köpa analogt idag är ju vanligtvis finsmakarna som kan välja och vraka bland det enorma utbudet som ligger och samlar damm. Klassiska och mekaniska modeller går det nog iaf att få några kronor för... Googla på begagnatmarknaden så får du en uppfattning.
 
Nikon var ju smarta nog att behålla bajonetten - så gamla extremoptiker går att använda med
några av de moderna fullformats DSLR-kamerahusen. Jag har ett antikt Nikon F undervatten-
system där åtminstone macro och extremvidvinkel tydligen har ett visst värde fortfarande...

Så, som sagt - det beror på VAD det är du har som ligger...
 
Vissa sällsynta Leica går för stora summor.

Men nästan allt annat har mkt lite samlarvärde.

Undantag kan möjligen vara fasta långa brännvidder.
Men då skall köparen vara medveten om att även optiskt är bra kvalité idag bättre än bra kvalité från filmeran.

Thure
 
Vad tror ni finns det något värde i analoga fotoutrustningar idag?

Sök på ebay och tradera efter de modeller du har så får du en uppfattning.
Dagens sensorer ställer andra krav på optiken än film, så din utrustning har eventuellt ett värde främst för fotografer som är intresserade av film.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Din fråga är omöjlig att svara på utan mera konkreta uppgifter. Men med konkret information kan du säkert få svar.
ebay.de brukar ha stor bredd och rimliga priser, se efter själv om du inte vill berätta.

go tur
 
Filmsystemkameror tycks vara på uppgång. Kodak ska återlansera ektachrome diafilm. Kollar man på nätet ser man ett ökat intresse. Priserna på bättre systemkameror stiger. Det är nog mest de som inte använt film tidigare som är nyfikna.
Som sagt utan att veta vad det är för utrustning går det inte att bedöma värdet.
 
Utrustning

Tja, inte bara kamerorna. Blixtar, belysningar, diaprojektorer för bildspel, filmdukar. Jag har ett komplett mörkrum nedpackat. Och det är det säkert flera "äldre" fotografer som har.

Och inte bara från film-eran. Tidiga digitalkameror i drivor.

/John
 
Fotosidan.se har ett analog-forum, det är en hjälpsam plats.

LP auktioner i Stockholm eller Sista Ananaloga Utposten i Malmöär två andra platser där du kan få hjälp med värdering av grejorna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips