Alip Vealevarri (Mårma)

Är det någon som varit uppe på Alep Vealevárri, nordost om Mårma?
Jag är intresserad av att gå upp på den i samband med en Mårmavandring.

- Tanken är att gå upp från västsidan, är det vettigt? Dvs. ta leden åt sydost efter bron över Vierrojohka, och sedan ge sig upp mot toppen.

- Vilken sida om sjön Geigajávri bör tas? Västsidan ser ut att kunna bli lite blött, stämmer det? Östsidan blir en omväg, men den kanske behövs?

- Är det rentav bättre att vika av tidigare från leden, och gå norr om kullen Giegaborri?
 
Dag 4 på min Mårma-tur ifjol inbegrep ett besök på fjället ifråga, även om jag inte gick hela vägen upp. Vädret var väl inte det bästa, men ljusspelet som blev följden är utan tvekan det mest häpnadsväckande jag varit med om i fjällen (se även bilden Änglaljus i mitt fjällalbum här).

Kort sammanfattning: enkel uppstigning från väster, västsidan om sjön inte särskilt blöt men däremot väldigt kullig och leden är enklast.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips