Är Vista värd pengarna?

Jag går i inköpstankar om en ny GPS.
Min fråga är: Är Etrex Vista verkligen värd de extra 2000kr som den kostar jämfört med Legend? Behöver man verkligen 24MB Minne? Är kompass och barometer nödvändiga funktioner?
Det finns säkert någon som kan berätta både för och emot..
 
Nödvändiga finesser !?

Om man behöver barometer kompass beror ju självfallet på vad man skall ha GPS:en till. Kompassen har jag aldrig själv använt (Den är egentligen bara bra om man står still och vill veta kompassriktning). Barometern (eg höjdmätarn) tycker jag däremot är en kul grej. Jag använder GPS:en bl a som cykeldator och det är kul att kunna plotta höjdprofiler och få summa stigning på en sykelrunda. Mycket minne är bra att ha om du tänker skaffa Mapsourcekartor framöver.

Men du... GPS:er köper man hos GPS Warehouse i England http://www.gpsw.co.uk . Då får du antagligen en Vista för samma pris som en Legend som du köper här. Du har den i brevlådan 3-4 dagar efter beställning och ca 30%billigare än här.

/Lars-Olof
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Någon vits med Vista?

Jag tycker att det är jättebra med 24 M Byte RAM. Det hade inte gjort ont med 256 M Byte heller, men det tar väl till nästa år, eller så.

Ska jag nånstans tycker jag det är kul att ha hela resvägen med (när man flyger, alltså), vilket gluffar i sig en del minne, även om World Map från MapSource inte är så kopiöst detaljerad.

När jag sedan är hemma, blir det Metro Guide, vilket i sin tur tar ganska mycket minne, på grund av sökmöjligheterna.

Att man ska ha en burk som kan ta in kartan också tycker jag är självklart, om man inte enbart har för avsikt att använda sin eTrex som givare till något annat system (Palm, PC, vadsomhelst). Men i så fall tycker jag eTrex är fel pryl över huvud taget, eftersom den passar perfekt i handen, men annars är ungefär som en kåsa (alltså står ostadigt på samtiliga underlag).

Anders Persson (också!)
 
Kompass och höjdmätare är värdefullt

GPS:er käkar batterier, så en elektronisk kompass är ett sätt att spara batterier. Efter att ha tagit min position stänger jag nämligen av GPS-funktionen (batterislukaren), och sedan kan jag i lugn och ro kolla bäringarna till några av de waypoints jag programmerat i förväg. Tack vare detta var batterierna nästan oanvända efter en veckas (sjökortslös) paddling på Åland.

Höjdmätaren är naturligtvis praktisk den dag du vill kolla in våra vackra svenska fjäll (speciellt vid en whiteout vintertid), men den verkliga funktionen tycker jag ligger i väderprognosen. Sarek har ju tex ett väder som inte direkt brukar följa väderprognoserna för fjällen så noga.

Nu har jag dock inte valt Garmin, utan Silva istället.
Bla pga att Outside ger Silva ett mycket gott betyg (säljs under namnet Brunton i USA).

http://www.outsideonline.com/magazine/buyguide2001/personal_electronics/gps_and_navigation.html

(Några fler skäl kan hittas under inlägget om Silva MultiNavigator.)
 
Svar på "Snabb leverans"

När du beställer från GPS Warehouse kan du välja två alternativ. Det billiga (ca 10 pund) tar 3-4 dagar (arbetsdagar) Jag beställde min en fredageftermiddag och fick den på onsdagen efter. Har du mer brått finns "overnight" delivery för ca 20 pund. Då har du den dagen efter.

/Lars-OLof
 
Vista

Hej!

Både kompass och höjdmätare tycker jag att man har bra användning för och vad gäller minne så är det som med datorer, man kan aldrig få för mycket.

MVH/Jan
 
Det blev.......

....en liten.............Vista!!!

Tack för all hjälp under denna rubrik! Jag har haft nytta av både dessa svar och andra inlägg på denna sida.

/Anders
 
Bravo GPS Warehouse

Beställde en Vista från GPS Warehouse på måndag förmiddag. Med "normal" leverans (ca £ 10 ) hade jag den i onsdags, efter TVÅ DAGAR!!. Det kan man kalla service. Bravo GPS Warehouse!!

Göran
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips