Är jag knäpp? Om ryggsäcksstorlek

Din packning ser fin ut, tänk på att du ska trivas och ha det gott, det är viktigare än att spara in det sista hektot.

Tack, jag instämmer!
Jag tänker att jag hellre bär ett kilo "skönt, gott och varmt" extra än skippar det -helt klart. Att bära 11 eller 12 kilo i början av en vecka känns som en himla liten skillnad, egentligen. Jag kommer säkert med tiden prova mig fram till in optimala packning, som det är nu är det lätt att trycka ned några saker extra i sista minuten -då känns det som en bra hjälp att ha gjort en lätt och bra grundlista -så börjar jag iaf på en bra utgångsnivå när jag lägger till de där extra hektona kvällen innan avfärd ;)

Ett tips för att se vad man använder är att packa kläder ut och in, sno dem när de ska användas och packa ner dem igen på rätt håll när du tar de av.
Då vet du att allt som är ut och in är oanvänt.

Smart tips!
 
Jag får enbart skavsår på mina lilltår (lite under och lite på utsidan) och har senaste två turerna försökt tejpa preventivt -första turen med vit blank leukoplast (som heter nåt annat då den är vit, tjock och blank), och senast nu i helgen med vanlig beige leukoplast. Båda turerna har tejpen (trots minutiös applicering och bortklippning av veck) under det att jag går flyttat sig så att tejpen bildar nya veck under lilltårna, jag vandrar på vecken och får stora blåsor... När tejpen är borta håller sig blåsorna i konstant storlek och blir iaf inte värre :)
Jag har också dåliga erfarenheter av Leukoplast, oavsett typ/kulör.

Compeed i förebyggande syfte ska man nog undvika, se denna tråd (jag fick själv en liten föraning en gång om att något sådant var på väg att hända, och har aldrig använt Compeed sedan dess).

Pröva med vanlig vit idrottstejp. Brukar vara 1,5 tum (ca 3,7 cm) bred, men smala remsor för lilltår etc går att riva längsmed bandriktningen (tänderna funkar bäst ;))

(samt se till att dina sockor och strumpor har nedstickade tåsömmar...)
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag har också dåliga erfarenheter av Leukoplast, oavsett typ/kulör.

Compeed i förebyggande syfte ska man nog undvika, se denna tråd (jag fick själv en liten föraning en gång om att något sådant var på väg att hända, och har aldrig använt Compeed sedan dess).

Pröva med vanlig vit idrottstejp. Brukar vara 1,5 tum (ca 3,7 cm) bred, men smala remsor för lilltår etc går att riva längsmed bandriktningen (tänderna funkar bäst ;))

(samt se till att dina sockor och strumpor har nedstickade tåsömmar...)

Åh, fyfan vilka skavsår!
Jag känner mig oändligt lyckligt lottad med mina tåblåsor nu...
Men som jag fattade tråden hade problemen blivit när de satt compeed på redan uppkomna blåsor, inte preventivt? Men det kan ju hända att det är dåligt preventivt då också.

Det svåra är ju då vad man ska använda på de små svårtejpade tårna om man vill göra något preventivt eller när man känner att skavsåret är på gång. Kan testa med idrottstejp också.

Lite OT -men en närvarande fråga under vandring :)
 
Men då skall man också se till att få kvalitetstejp av typ coachtejp/sporttejp, den billiga på sportbutiken är vida sämre än de"riktigt bra". "Kinesiotejp" är nog inte heller det samma som coachtejp.
Leukoplast är nog som sagt inte optimalt, däremot är just vit Leukotape en mycket bra coachtape som sitter bättre än snittet. lite dyrare men värt pengarna tycker jag.
 
I stort sett alla som provar brukar säga så. De som är emot lättpackning är för det mesta de som inte har provat:)

Nja, inte helt sant. Jag har provat ultra lätt/lätt packning men tycker att ryggsäckarna som väger runt kilot gör att det blir obekvämt att bära. Jag anser att en ryggsäck med bra/stabilt bärsystem som kanske ger 1-2kg extra i vikt gör att totala upplevelsen blir betydligt skönare och uppfattas som lättare därigenom.
 
Den ryggsäck jag har (köpt på Rusta för många år sen) som väger 1,3 kg är en av de skönaste ryggsäckar jag haft. Man behöver inte lägga på flera kilo för att få ett vettigt bärsystem.
 
+2 på sporttejp! Helt klart det bästa sättet att förebygga skavsår enligt mig.

När ni skriver "sporttejp", vilken tejp menar ni då?
När jag googlar kommer jag in på tex: http://www.kinesiotapeshop.se/sporttejp.html,
Alltså tejp som officiellt är för stukningar/muskelskador/stabilitet.

Är inte sån tejp som den vita tjocka leukoplasten -lite för hård och svår att tejpa tår med?
Eller är den annorlunda?
 
När ni skriver "sporttejp", vilken tejp menar ni då?
När jag googlar kommer jag in på tex: http://www.kinesiotapeshop.se/sporttejp.html,
Alltså tejp som officiellt är för stukningar/muskelskador/stabilitet.
Det stämmer, den sortens tejp används primärt till stukningar etc (också av den anledningen värt att ta med någon halv rulle). Den är oelastisk, (oftast) vit, och rätt tunn. Det finns som Spikbjörn skriver flera fabrikat med skiftande kvalitet. Jag har ofta använt Strappal, men den senaste rullen var övermättad med klister, som "blödde" igenom och fastnade i strumptyget.

Känn på rullens utsida, den ska inte vara tydligt klistrig, men tejpänden skall ändå sitta fast med stor kraft. Vid tveksamhet, satsa hellre på lite för mycket än lite för lite klister - det förra problemet är lättare att åtgärda "i fält" genom att man stryker lite fet salva, solstift e.d. på den färdigtejpade ytan. Tejp som lossnar och rullar sig p g a för lite klister är det svårare att göra något åt.

Någon som har förslag på något bombsäkert fabrikat?
Jag tycker det är lite av ett lotteri varje gång jag köper en ny rulle.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips