Är i behov av en ny sovsäck, snabbt !

Jag skall iväg (förhoppningsvis) senast på onsdag och behöver köpa en ny sovsäck, då det troligtvis inte är någon idé att laga min drygt tio år gamla syntetsäck.

Eftersom detta kom så plötsligt, är det lämpligt om någon känner till någon butik i Göteborg som har en sovsäck över disk, s a s och som som inte kostar skjortan, har hyfsat bra värmeisolerande egenskaper (tänkte åka iväg på en resa ute i Europa på onsdag och vara borta 2-3 veckor) samt inte väger mycket.

Svårt, jag vet, men med alla kunniga här på forat, löser det sig nog ;).
 
Det finns en Maxim om detta. Du kan välja 2 av följande egenskaper. Billig, lätt och varm.

En lätt och varm sovsäck är inte billig
En billig sovsäck är möjligtvis varm, men inte lätt
Om du hittar en lätt och billig sovsäck, då är den inte varm.

Hade du haft tid hade du kunnat köpa en bra säck från Polen. Om du behöver en bra säck nu, är det nog bara kedjorna, tex XXL och Naturkompaniet som kan hjälpa dig med så kort varsel.
 
XXL, Naturkompaniet, Stadium, Tem Sportia, Intersport har alla flera butiker i Göteborg och sovsäckar i olika egenskaper hemma. Tillkommer Fjällsport och Femmans Sport som även har ett bra sortiment, bara att titta runt och välja en sovsäck som passar ditt behov och plånbok.
 
Friluftsvaror i Mölndal kan också ha något. De har nog både billigare och även mer erkända märken. Om du blir sugen på något, ring först och kolla att de har den hemma.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Tackar alla forumister för hjälp i min benägenhet. Har idag flängt runt som ett skållat troll, för att försöka hitta några intressanta kandidater.

De som jag fann mest intressanta var ett McKinley med spec: komfort +7 (limit ?), ~1 kg och 399 :- på Intersport.

Den andra kandidaten var ett Haglöfs på XXL med i princip samma specifikationer som det förstnämnda, men en 50 :-lapp dyrare. Frågan är om det är så mycket bättre.

Den billigaste kandidaten var på Stadium outlet, en säck med +10 som limit 1 250 gram tungt och kostade 150 :- ! Inte är det dyrt inte, men det är i viss mån självbedrägeri att vara dumsnål.

Det är väl det jag kommit fram till idag. Skall titta lite på länkarna ni lagt upp, innan jag bestämmer mig. Om det är sant att jag hinner få grejerna innan (eller senast) på onsdag (om jag lägger en beställning på den här sidan 00:00 idag), så kanske jag hittar något på nätet.

Jag föredrar (vanligtvis) att känna och klämma på det jag är intresserad av att köpa, innan jag bestämmer mig, men i den här situationen kan man alltid göra ett undantag.
 
Har inte fört nån statistik men kollat lite snabbt på min orderhistorik och det ser ut att gå på två dagar.
Vad ska du ha säcken till? Vad är det för resa du ska göra? Kan du låna av någon?
Av de förslag du listat nedan så gissar jag att du inte ska ut på ågon extrem expedition ;)

Clas ohlson har väl friluftsgrejer till låga priser också om man vill
 
Jag skall på Mc-semester, avresa med tysklansdfärjan på onsdag (om jag fått mitt pass tills dess). Det hela blev lite spontant om man säger så, beslutet togs i torsdags, på fredag var jag nere på passexpeditonen, för att förnya mitt pass.

För att hålla kostnaderna nere, så hade jag tänkt att (försöka) campa.

Planen är att åka till Skottland, Frankrike, (Belgien) och Holland. Tyskland blir i princip bara transit :)).
 
Klarar jag mig i en säck med T limit +6 grader, till i mitten av Oktober ?
Inte en chans. Sannolikt kommer det ju vara minusgrader på nätterna, särskilt i Skottland.
"Limit" innebär "den lägsta temperatur en normal man iförd ett underställ kan hoppas på att sova utan att frysa", så minusgrader kommer *inte* vara en trevlig upplevelse.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips