Är i behov av en ny sovsäck, snabbt !

Inte en chans. Sannolikt kommer det ju vara minusgrader på nätterna, särskilt i Skottland.
"Limit" innebär "den lägsta temperatur en normal man iförd ett underställ kan hoppas på att sova utan att frysa", så minusgrader kommer *inte* vara en trevlig upplevelse.

Ooouaaah! Frysa ihjäl ingår inte i semesteplanerna, nä. Är på väg att kolla på några kandidater. Uppställningen ser ut som följer:

Fjällmark Marma T Limit -3
Fjällmark Goodloft T Limit -5
Vincent fjellheim T Limit -3
Trespass doze T Limit 0
 
Så, det blev en sovsäck av fabrikat TrueNort, Artic 1200 (det låter ju det), modell rymligare med komfort på T 0, T limit -5 och T extreme -23. Vikten uppgår till 1 950 gram, och detta delvis för att den är lite rymligare.

Vikten gör inte så mycket, eftersom jag inte skall knalla omkring med den. Hade det varit det fallet, hade jag förberett mig nogrannare och beställt en från Polen i dun. Det kanske blir så längre fram, vi får se.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.