Är en knätub nåt att ha?

Aloha!

Jag har kollat lite på knätuber. Ni vet, en sån där förvaringsbox som sitter under däck i sittbrunnen, mellan knäna.

Är det bra att ha (till mackor, kameror etc.), eller är den bara i vägen?

Jag har liten sittbrunn men "högt i tak", om det kan spela nån roll.

/micke
 
Har tittat på just detta detta till min egen kajak (NDK explorer) och som för del till tuben är att pump och flottör som jag vanligtvis har uppe på kajaken passar in bra därunder. Samt att vinden då inte har lita mycket att ta tag i kajaken. nackdelen är dock att då jag klättrar mycket i och ur kajaken tar den upp lite av platsen och gör att istigning blir lite mer kontrollerad. Det kan även tänkas att om du har en liten men hög sittbrunnsöppning att knätuben skulle kunna att hjälpa till som stöd vid vissa tekniska tillfällen, ex roll.
Om du inte är säker testa att tejpa fast en bit frigolit eller motsvarande och testa om du upplever den som att vara i vägen.
 
Låter klokt att prova med en "atrapp" först, det ska jag göra!

För övrigt: jag provade en NDK explorer i våras - finfin kajak verkligen! Och om man får plats med en knätub i den utan att få klaustrofobi, lär det definitivt inte vara några problem i en Artisan... en del av min plan är att få till en lite tajtare känsla i brunnen. Som det är nu är den väl rymlig.

/micke
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips