Är detta en brant promenad eller klättring?

Ja, en klätterkurs kan ju till och med ha det onda med sig att man börjar gilla det lodräta med, om inte annat...
Det finns inga klättrare i min omgivning så därav kan kanske en kurs vara bra.

Gräsklättring? Det där lär jag kolla lite mer på. Dalarnas klätterklubb har något de kallar gräsklättring, vet ni mer om detta och vad det innebär?


ACT i slinga, ja, det kanske kan vara nått, jag har några sånna som suttit på quickdraws, jag anväder ju inte sådanna själv uta har köpt dom för att de är smidiga och billiga karbiner för att fästa saker och då har själva tyg-slingan blivit över, har en på dryga decimetern som kanske kan funka, eller tänker jag fel där? Alltså ACT typ 2 dm över centralöglan på detta vis:
ACT fäst i skruvkarbin, fäst i slinga, fäst i karbin fäst i centralöglan. Sedan prussik fäst i benslingan, så man får lite avstånd mellan de båda, så att det inte trasslar ihop sig.
 
Ditt användarnamn antyder kanske att du hör hemma strax norr om Borlänge, vilket faktiskt är nationellt centrum för gräsklättringen, men då pratar vi vinterklättring. Med gräs avses frusen mossa och grästuvor som man kan hugga yxorna i. På den här bloggen hittar du en del information:
http://frozenturf.blogspot.se/
Enjoy!
/Olle
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Förresten så har Dalarnas klätterklubb en klippklätterkurs om några veckor, kolla in deras blog:
http://www.dalarnasklatterklubb.se/2015/04/grundkurs-klippklattring-13-146.html
/Olle

Jo, jag bor vid Djurmo klack 15 km norr om Borlänge. Kanske är dom jag träffat på vid Oxberg förra vintern då, det var ett gäng som hackade sig uppför branten, men ja, det var nog mest ren isklättring i och för sig.

Klippkursen =) Jag ska kolla upp det där, kan vara så att det fungerar med min almanacka =)
 
Jo, jag bor vid Djurmo klack 15 km norr om Borlänge. Kanske är dom jag träffat på vid Oxberg förra vintern då, det var ett gäng som hackade sig uppför branten, men ja, det var nog mest ren isklättring i och för sig.

Klippkursen =) Jag ska kolla upp det där, kan vara så att det fungerar med min almanacka =)

För att anknyta till din ursprungliga fråga:
Om du är på hemmaplan så gör du bäst i att hävda att det är brant promenad och inte klättring...

access.bergsport.se/djurmo-klack-djurmo/
 
Jo, jag har sett deras rekommendationer, nu talar nog denna sida om den riktiga branten/väggen. Där går det inte att klättra, det finns inget att bygga ankare i helt enkelt. Lite tunna tallar och småbjörkar kanske, men det är utsiktslöst att få till något som fungerar. Längre ner på berget finns dock ställen som passar min smak fullt ut. Jag brukar hävda att det är just branta promenader och många skulle nog hålla med om det, dock säkrar jag mig med lina. Som kjpil skrev Scrambling verkar det vara som jag pysslar med, och inte i den mest vittrade delen av berget. Och så här års håller jag mig helt från Djurmoklack, Pilgrimsfalkarna häckar där och jag vill verkligen inte störa dom.
Men det är en fantastisk känsla att som i höstas, sitta i en solbelyst brant och ha en pilgrimsfalk kretsande på termiken ett tiotal meter framför ögonen, då sitter man sill och håller käft och bara njuter av synen!

Dessutom finns det lite ironi i detta med rådet att inte klättra i klacken, det finns en ordentlig skylt anslagen nedanför det stora stupet med instruktioner för hur klättrare ska bete sig i området, signerad Dalarnas klätterklubb =)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips