Är det torrt på Grönbrinksberget?

Någon som vet om det har torkat upp på Grönbrinksberget ännu? (Det skall tydligen bli elva grader till helgen.......)

Per
 
Hyfsat torrt för 12 dagar sedan. Men det har snöat och regnat sedan dess. Så en uppdaterad rapport kommer i morgon kväll. :)
 
Lite blött på några insteg (t.ex Uffes under) men i övrigt torrt och fint.

Bilden är från idag. Vi var tre där; tre topprepsklättrande varav en clean-aidandes.

3404134895_a3bcbc3299.jpg


(större bild) http://farm4.static.flickr.com/3569/3404134895_a3bcbc3299_b.jpg

Rätt mycket ny mossa på en del leder tyckte jag det såg ut som. Skog har avverkats kring stigen till klippan, men på avstånd från klippan.
 
Det är då jag som figurerar på bilden ovan! :)

Jag kommer att åka dit i helgen igen och tälta lördag-söndag. Vi kanske ses?

/Ulf
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips