Är däckslinor nödvändiga?

Jag tycker det låter väldigt konstigt att säga att man inte ska hjälpa kompisar som kapsejat i hård sjö. Jag och min paddelkollega brukar gå ut i nästan all väderlek

Jag känner mig lite skyldig till din missuppfattning, så jag förtydligar:
Jag har inte den erfarenhet/vana/övning som krävs för att utföra kamraträddning i busväder.
Jag kan för egen del se stora risker att fler hamnar i sjön och stor risk för klämskador.
Eftersom jag paddlar själv eller med andra glada amatörer så väljer jag/vi att inte gå ut i busväder.
Meningen var inte, att säga att man inte ska hjälpa kompisar som kapsejsat i hård sjö.
Snarare att betona, att man inte går ut i väder där man inte har förutsättningar att hjälpa någon.

hassex sa:
Tillbringar man mesta delen av sin paddeltid i vattnet bredvid sin kajak har man helt enkelt valt en för rank kajak.

En touringkajak skall vara så stadig att man i princip aldrig slår runt

Det var väl en lätt överdrift att någon tillbringar mer tid i vattnet än i kajaken och ganska långt till att man aldrig slår runt. Jag försöker segla min kajak så ofta det går och hamnar i vattnet betydligt oftare än "i princip aldrig". Så jag får viss övning att ta mig ombord.
Utan segel är kajaken mycket stadig och risken att hamna i vattnet uppstår förmodligen (jag saknar bra statistiskt underlag än så länge) bara i grov medsjö och kanske grov sned medsjö.
Jag befinner mig tillräckligt ofta i vattnet för att räkna med att det kommer att hända igen.
Det ger en viss trygghet i att veta att jag kan ta mig ombord igen. Däremot är förutsättningarna lite olika vid olika tillfällen. Beroende på var man har för kläder på sig eller om jag lyckats få hela riggen rakt ner. Så jag vet att jag gärna vill ha bra möjligheter att få grepp om kajaken.
Det behöver däremot inte vara just däckslinor från för till akter.

thomas
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Men hörni, det viktigaste är väl inte om det finns däckslinor eller inte, det är väl om man kan göra nummer 1 och nummer 2 i kajaken helt obehindrat oavsett väder-våghöjd-märke på torrdräkten,,,,,,,,eller? En sån "skit"sak som däckslinor eller inte borde ju hamna långt ner på spes-listan. :cool:
 
Men hörni, det viktigaste är väl inte om det finns däckslinor eller inte, det är väl om man kan göra nummer 1 och nummer 2 i kajaken helt obehindrat oavsett väder-våghöjd-märke på torrdräkten,,,,,,,,eller? En sån "skit"sak som däckslinor eller inte borde ju hamna långt ner på spes-listan. :cool:

Du har så rätt! Håller med fullständigt.

MVH Stefan
 
Jag som självvald ordförande i KUF-föreningen ålägger här med alla att installera grabbräcken på sina flytetyg för att skydda allmänhet, små barn och söta kattungar från faror.

De som inte installerar detta kommer att bötfällas och betraktas som pedofiler och våldsverkare mot oskyddade små värnlösa stackare samt att de kommer att exponeras i media som atisimiter eller allmänt förtigas och förlöjligas.

Som sagt varför inte löpa linan ut?

Vissa kanske skulle ha nytta av dessa och de finns i olika varianter.

/Kåre
 

Bilagor

  • 53246.jpg
    53246.jpg
    2.8 KB · Visningar: 492
Nej dom där är för låga Kåre.
Jag skulle vilja tryggt spankulera på fördäck och då är det mantåg som gäller.
Och gärna något vant att hålla sig i för nr 1.
För nr 2 går jag ner i ruffen och sätter mig på toan så klart.

thomas
 
Utmärkt.

Men man måste tänka på vikten ju. Finns dessa eminenta säkerhetsdetaljer i kolfiber? Jag har redan installerat en Porta-potti i kolfiber o balsaträ.
 
Finns Porta-potti för torrdräkter då? För du menar väl inte på fullt allvar att du befinner dig i närheten av vatten utan en sån påtagen? Med tanke på den globala uppvärmningen och havsytans höjning så gäller ett riskområde om c:a en mil från havet.
 
Jag tror att det är fler än jag som har abstinensbesvär i denna vindpinade december. Det frestar på med avhållsamhet från paddlingen, men då är det kul att smånojsa med likasinnade på denna tråd.

GRABBräcke måste väl vara utrustning lämpad för grabbarna, likaså MANtåg, och även en livBOY på fördäck skulle väl passa. Vad finns för tjejerna?
 
Tja Lisa ser ju lite ut i skrovet som en snip(p)a ;-)

För övrigt är det ingen abstinens. Vattnet har inte stelnat ännu. Så jag lägger in en very sexy bild där jag är på "G" för att tvätta rumpan efter gårdagens härjningar.

Att notera är lindragningen på kajaken som är min kamrats. Han har ett hantag på akterdäck. Och jag frågade honom om det var för att kunna hålla i kajaken när man ligger brevid i vattnet, men han bara flinade och sa att "jag tycker det är bra att ha med ett handtag, men jag visste inte vart jag skulle göra av det någon stans så jag fäste det på akterlinorna". Så visst kan det vara bra att ha ett handtag till hands om det skulle behövas.
 

Bilagor

  • IMGP0009.jpg
    IMGP0009.jpg
    42.2 KB · Visningar: 514
Jag tror att det är fler än jag som har abstinensbesvär i denna vindpinade december. Det frestar på med avhållsamhet från paddlingen, men då är det kul att smånojsa med likasinnade på denna tråd.

GRABBräcke måste väl vara utrustning lämpad för grabbarna, likaså MANtåg, och även en livBOY på fördäck skulle väl passa. Vad finns för tjejerna?



Klart man inte ska sluta paddla nu! Man får ju ha havet för sig själv å äntligen så svalkar ju ett skönt dopp nu ;)



/Janne ;)
 

Bilagor

  • Bild 2520.jpg
    Bild 2520.jpg
    34.1 KB · Visningar: 504
Finns Porta-potti för torrdräkter då? För du menar väl inte på fullt allvar att du befinner dig i närheten av vatten utan en sån påtagen? Med tanke på den globala uppvärmningen och havsytans höjning så gäller ett riskområde om c:a en mil från havet.

Nej självklart har jag torrdräkt det vore ju totalt livsfarligt annars. Däremot så har jag monterat in en sorts självläns i arslet på torrdräkten.
Glöm ej att använda hjälm och fallrep också.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips