Äntligen, ett riktigt Primuskök

Hej allesammans!

Nu jag har äntligen fått tag på ett riktigt Primuskök. Köket är ifrån 1933 med 3 st spisplattor och en ugn. Skicket är förvånande bra, inte alls så illa som jag trodde att det skulle vara när jag köpte den på blocket för några veckor sedan på blocket. Nu till frågan, är det någon därute som har ett liknande kök?

IMG_0ds078.jpg


IMGf_0048.jpg

Ugnen

fddddfdf.jpg

Den högra brännaren är till spisen

Mvh
Magnus Thilander
 
Rödspritsvarning

Rödsprit löser som bekannt är packningar och tätningar. Det brukar kunna flamma friskt kring trycksatta rödspritskök.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Hej igen!

Nu på torsdag så kommer jag att åka till sommarhuset i Sundsvall och spisen kommer att åka med ifrån fjollträsk till Sundsvall så nu på fredag så ska jag se till att den fungerar.
Det som var xtra roligt var att reservdelslådan fanns kvar :D

IMGfd_3569.jpg


IMGsdfdsf_3574.jpg


Mvh
Magnus
 
jaha

Ja, detta inlägget har verkligen hamnat rätt här. :)
Alltid kul att se dessa små friluftskök i sin rätta miljö.
Jag skulle nästan kunna tänka mig att skaffa ett sådant inför min fjällvandring i september.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips