Fast det är sant jag vet att det har hänt.... eller det borde vara därför....för någon annan förklaring finns inte.

Det hände nästan min morfar. Det var en tvestjärt som kröp in i örat och sedan ville den inte krypa ut igen. Min morfar åkte till sjukhuset och där plockade de ut tvestjären. Som tur hade den inte krypit långt in så att den kom inte åt hjärnan.

/Stellan
 
Det hände nästan min morfar. Det var en tvestjärt som kröp in i örat och sedan ville den inte krypa ut igen. Min morfar åkte till sjukhuset och där plockade de ut tvestjären. Som tur hade den inte krypit långt in så att den kom inte åt hjärnan.

/Stellan
Kanske en trollslända redan byggt bo i örat på din morfar, så tvestjärten inte kom åt hjärnan.

Raskesven
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Ja tacka gudarna för det. för inte kunde polis och jägare samt hund stressat älgen till ett litet utfall.

Till er som inte bor i Stockholm är Hökarängen inte direkt centrum, som ni ser på bilden är skogs dungen så pass liten att man inte kan se hus så långt ögat når på bilden. Många av oss stockholmare kallar detta för skog dock.

Jag har några homie där som kan berätta att snuten och typ svennen med det as sjysta pistolen och den fula gula jackan liksom lockade med nåt va. Som typ den ba inte kunde motstå. å sen ba BLAM!! o RATATATATA BLAAMM!! BLAMM RATATATATAA!!! sen bara låg den där typ som dörrmatta...
Rätt coolt .... ....fast det var liksom lite synd om älgen han ville ju bara chilla lite i solen.
Typiskt snuten asså.


Så kan det låta en helt vanlig dag i hökarängen ....(vi som växte upp i förorten bredvid brukade säga krökarängen... tihi) Bara en lite parentes,
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips