Abisko lätta turer?

Hej,

Vi ska vara en vecka i Abisko i mitten av April. Min fru har ryggproblem och jag undrar om det finns någon som har förslag på lätta, inte så kuperade turer i närheten av turiststationen?

Tacksam för alla tips då jag inte varit i Abisko tidigare, själv tänker jag mig telis-åking på Nuolja...

/Örjan
 
(Edit: detta inlägg är knappast aktuellt då jag av någon anledning fick för mig att det stod Juni och inte April, ursäkta!)

Vad härligt med Abisko, har ni planerat att övernatta i tält eller endast ta dagsturer?

Ett alternativ är att gå på västra sidan om Abiskojåkka mot kårsavagge eller följa Kungsleden mot Abiskojaure. Det går att övernatta i både Kårsavaggestugan och Abiskojaurestugan om ni inte har möjlighet att tälta.
Andra dagsturer kan vara att gå mot Báddosdievva (Paddus) som är en samisk offerplats men då går man nästan uteslutande i fjällbjörkskog men ibland hamnar man på öppna fält och får en skymt av fjälltopparna.
Att åka upp med linbanan till Sky Station på Nuolja och vandra omkring kan vara härligt men det kan bli mycket uppför.

Hoppas det var till någon hjälp och att ni hittar någon tur som passar er!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips