343 Reloaded
- Trådstartare Jörgen Fjaderlatt.se
- Start datum
Similar threads
Liknande trådar
Trådstartare | Titel | Forum | Svar | Datum |
---|---|---|---|---|
|
Hjälp med semibudget 343. | Lättpackning | 7 |
Här finns en artikeel med en del tips om produkter som kan vara användbara för den som vill minska sina tre stora till max 3 kg.
Tips på andra prylar i samma klass eller övriga synpunkter mottages tacksamt
Jörgen
Du kommer med bra tips Jörgen, om man följer detta tips så kan man ju bära med sig både öl,vin och färsk oxfile med potatisgratäng med ut i skogen....
peter
Du har absolut hittat kärnan i hela budskapet. Lättare packning skapar utrymme för njutning.
Jörgen
Mycket intressant att läsa. Quilt och nytt tält (byta 2-manna mot 1-manna) är saker som håller på att mentalt föreberedas för egen del. Jag blir lite nyfiken på vad du (Jörgen?) menar när du skriver "Går man ner i stabilitet...." när det gäller Terra Nova Laser Comp. som jag lurar på en hel del. Det verkar vara ganska Akto inspirerat. Kan du utveckla lite?
Mvh
Peter P.
Där går jag på hörsägen eftersom jag själv inte sett Terra Novas tält IRL. De är som så många andra Akto-inspirerade, precis som du skriver (och även en del av det gamla 60-talstältet Fjällräven Termo Atac som i sin tur förmodligen är inspireade av tält jag inte hört talas om...). För att skala vikt har man i princip gjort allt lättare/tunnare. Min misstanke är att de till skillnad från Akto inte är 4-säsongerstält. Därav "ner i stabilitet". Jag har ingen anledning att misstänka att de här tälten inte skulle fungera utmärkt för barmarksbruk.
Jörgen
Eller så kan man minska sin baspackvikt till 7000 gram inklusive ryggan, fiske och kamera, men exklusive de tre stora, och sedan slänga på liggunderlag 500 gram+sovsäck 600 gram+kåta 7800 gram, så får man friheten med en kåta vart man än befinner sig;-)Du har absolut hittat kärnan i hela budskapet. Lättare packning skapar utrymme för njutning. Njutning kan som vi vet ta många former och man kan växla in de kilon man tjänar i vilken valuta som känns bäst. Oxfilé med tuggmotstånd är inte dumt som omväxling till den vanliga fjällmaten. En kluven cocktailtomat om dagen, två tunna skivor schalotten lök samt några droppar olja och balsamvinäger smakar mer än en ryggsäck full med frystorkat.
Eller så kan man välja att inte ersätta de intjänade kilona i packningen med något annat, till förmån för lättare steg. Hur man än ser det så ger en packning där de tre stora väger lätt alltid större frihet.
Jörgen
Jag har köpt mig ett TN LC och enligt min första "på baksidan" uppfattning är att det är ett tre säsongers tält och detta pga avsaknaden av snömattor. Kan inte se eller känna att det skulle vara någon sämre kvallite. Kommer sticka upp till Keb v 30 då får vi se vad det går för. återkommer med bättre rec
PS Jag äger inget Akto så jag kan inte jämföra.
kolla in arcteryx nya säck, CIERZO 35. Den väger lite över 500 gram och är ganska funktionell. Har jsälv skaffat en sådan och ska testa den till sommarens turer.
Trådstartare | Titel | Forum | Svar | Datum |
---|---|---|---|---|
|
Hjälp med semibudget 343. | Lättpackning | 7 |