Smartwatch Samsung Gear S3 kart-app och kompass?

Hejsan,

Har precis skaffat mig en ny leksak, Samsung Gear S3. Jag behövde en ny klocka och gillar prylar så det blev en sån.

Primärt är den väl inte tänkt till fjällvandring, men antar att med inbyggd gps kan funka till att tracka vandringen osv och sedan synka över den till telefonen.

Klockan kommer med Samsung Health men det är en app som jag aldrig riktigt gillat. Jag har börjat titta runt vad som i övrigt kan finnas men tänkte jag kunde slänga ut en fråga här också. Så...

1) Kan ni rekommendera någon kartapp eller träningsapp (typ Sports tracker) som fungerar på klockan utan att den är kopplat till telefonen som brukar vara avstängd under dagarna? Jag vill alltså vid hemkomst eller för all del på kvällen i tältet kunna synka över rutten och få den utritad i mobilen på en karta med längd, tid, höjd och hastighet. Och skulle det gå att ladda ned Fjällkartan i telefonen så vore det också kul men antagligen opraktiskt pga den lilla skärmen :) I mobilen använder jag Lokalsinne som fungerar förvånansvärt bra med avseende på karta i kombination med en papperskarta.

2) Kan ni rekommendera någon kompass-app som fungerar till Gear S3?
//Lasse
 
App

MapApp Topo (Android) Då får du över kartan också! Tänk på att klockans internminne är litet så att du får inte ladda ner för mycket kartor till MapApp Topo i din mobil. Den försöker nämligen lägga över alla kartor till klockan och du har troligen omkring 2GB ledigt i den när den är ny.
 
MapApp Topo (Android) Då får du över kartan också! Tänk på att klockans internminne är litet så att du får inte ladda ner för mycket kartor till MapApp Topo i din mobil. Den försöker nämligen lägga över alla kartor till klockan och du har troligen omkring 2GB ledigt i den när den är ny.

Tyvärr, det visade sig att den appen inte stöder Samsung Gear S3 (Tizen). Så jag är fortfarande på jakt efter en bra app till klockan för att registrera vandringsrutten.

//lasse
 
Och med lite mer testande så visar det sig att Samsung Health nog kan funka eftersom klockan kan logga rutten och sedan synka över den till mobilen. I mobilappen går det sedan att exportera en gpx-fil vilken ju kan läsas in i princip vilken kart-app som helst.

Så MapApp Topo är högst intressant trots allt. Någon som vet hur stor plats varje nedladdad karta tar i mobilen?
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tack Kjell,

Jag mailade dem tidigare och frågade om eventuellt stöd till Gear-klockor. De är inte supersnabba att svara så därför tänkte jag kolla här först. Blir ju lätt lite otålig när ny leksak har införskaffats :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips