Fjällkartan, friluftskartan till iPhone

Är det någon av er som har koll på om det finns att tillgå fjällkartan, eller friluftskarta till iPhone?
Verkar finnas lösningar på de flesta andra kartområden, men detta hittar jag inget om.

Antingen på rätt väg, eller om man måste "knäcka" telefonen för att få tillgång till dem?
 
Jag är också på jakt efter en iPhone-applikation som erbjuder funktionaliteten i de mest kompetenta frilufts-GPS:erna, t.ex Garmin Oregon. Rent tekniskt så borde väl iPhone ha vad som behövs för att bli en utmärkt frilufts-GPS. Batteritiden kan möjligtvis vara ett problem, då det inte går att byta batteri på iPhone "on the go".

Jag använder själv en Garmin 60Csx med Friluftskartan och är nöjd med den, bortsett från att den är ganska slö på att uppdatera kartbilden vid in- och ut-zoomning. Användargränssnittet är väl ingen höjdare heller. Garmin Oregon har jag inte testat mer än i butik, men den verkar ju var lite modernare vad gäller användargränssnittet. Liknande funktionalitet borde gå att trycka in i en iPhone. Då hade man klarat sig med en elektronikpryttel när man är ute och vandrar.
 
Sjökort och kartor i iPhone

Sjökort över i princip hela Europa finns ju nu till iPhone. Det är prenummerationstjänster som kan tankas ner direkt från nätet i iPhone. Nedladdningssidan heter http://www.x-traverse.com/

Det finns även vissa topografiska kartor men än så länge enbart för USA och Kanada.

Under hösten räknar men med att även det kommer att finnas svenska topografiska (terrängkartan och fjällkartan) kartor till just iPhone.

Har under hela sommaren använt Iphone som navigator i båten, helt suverän. Stor och fin skärm och fullt läsbar i solljus.
Den nackdel som finns är att batteritiden är något kort men för min del har jag löst det med en hållare i båten som också strömförsörjer och laddar batteriet.
 
Rent GPStekniskt så motsvarar känsligheten på iPhone mottagaren min Garmin gecko. Men den är bra till spontancaching och man ser var man är på kartan. Min Vista HCx känns mycket tryggare och noggrannare i skogen.
Men jag älskar den som avancerad telefon/pda.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
N97

Jag har en Nokia N97. Funkar suveränt bra med FriPro och GMXT. Dvs i skuggan och i bilen. Ute i solen är den ganska svår att läsa av.

Ytterligare ett argument för iPhone alltså.... :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips