Torka mat till våren och sommarens turer!

Vi fortsätter att tipsa om bra saker att börja torka för att ha med ut till vårens och sommarens turer.

Av: ulindh

Potatis är gångbart och väldigt bra och enkelt att torka. Den torkade potatisen kan du förvara skivad för att ha i grytor och soppor eller mixa sönder för att göra eget mos av. 

Torka potatis.

Med en torkad grönsaksröra kan du piffa till många rätter på turen. Variera kryddsättningen i den här och tillsätt örtkryddor, lök- eller vitlökspulver.

Grönsaksröra.

Annat som är kul och enkelt att torka är att göra egna frukt- och bärremmar. Torkade bananer blir extra goda om de doppas i citron före torkning. Dessa blir perfekt godis på turen.

Fruktremmar.

Banangodis.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2021-03-20 09:55   Thomas Lummi
2017 började jag torka min egen mat. Resultatet är att:
- det är godare än frystorkad mat
- det är billigare än frystorkad mat
- det blir mindre skräp då min "förpackning" är en vanlig plastpåse
- det tar mindre plats, dvs man kan packa bra många rätter i exempelvis en glass- eller kakburk

Frystorkad mat är inte framtiden, för mig i alla fall.
 

Läs mer

Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?
Vi önskar God Jul med det klassiska receptet på Runekakor. En riktig favorit i repris.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips