Nu kan vita och gröna bandet genomföras i etapper

Från och med i sommar kan du genomföra sträckan mellan Grövelsjön och Treriksröset under högst fem säsonger – och ändå räknas som en ”bandare”.

Av: Karin Lindh

En person med en stor ryggsäck och vandringsstavar står på en bergssluttning och blickar ut över en dal i fjällen.
Foto: Thang Tran, Gröna Bandet 2018

Många lockas av detta 130 mil långa äventyr – men inte alla har tid eller möjlighet att ta sig hela sträckan under en sammanhållen tur. Därför lanseras nu möjligheten att dela upp turen i flera etapper, av organisationen bakom Fjällfarnas Gröna & Vita Band. 

För att genomföra Vita och Gröna Bandet Etapp ska du, under högst fem säsonger, ha vandrat eller skidat sträckan i etapper längs bergskedjan. Det är upp till deltagaren att avgöra längd och sträcka för etapperna, så länge de genomförs längs fjällkedjan och tillsammans bildar en heldragen linje mellan Grövelsjön och Treriksröset.

Vi är glada och stolta att kunna skapa förutsättningar för fler att komma ut på sitt äventyr i naturen och att kunna erbjuda ett nåbart mål för vandringen eller skidturen” säger Torkel Ideström, en av grundarna av Fjällfararnas Vita & Gröna Band i ett pressmeddelande.

Vita och Gröna Bandet innebär utmaningen att för egen kraft ta sig mellan Grövelsjön och Treriksröset. Gröna Bandet genomförs under sommarhalvåret, och Vita Bandet under vinterhalvåret.

Här kan du läsa mer och anmäla dig till Vita och Gröna Bandet Etapp.

Läs mer

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!
2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Under året som gått har många nya naturfilmer och -serier släppts. Vi tipsar om några härliga äventyr att följa med på från soffan!
I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.
Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips