Klåveröd 2008-10-26
Vårt mål för dagen var skorstensdalen i klåveröd. Jag hade tre vägar att välja mellan. Den första och andra vägen vi provade gick till helt andra platser. Enligt uteslutningsmetoden var jag därför helt säker på att det var den sista vägen som ledde rätt. Min största lilla anhängare på fem år var vid det laget redan trött. Han hade också minst en halv vattenpöl i den ena stövelen. (Jag tycker barn skall få hoppa obegränsat i vattenpölar). Därför fattade jag det viktigaste, men ofta svåraste, beslutet av alla under friluftssammanhang. Att vända i tid. Med skorstensdalen innom räckhåll var det lite snopet men inte svårt. Stenarna finns ju kvar.


Vi gick tillbaka till bilen och hämtade ryggsäcken med fika. I skydd för regnet i det fasta vindskyddet kokade vi vatten för att göra varm saft och äta kanelbulle. Fabian monterade stormköket för första gången.
När vi varma och nöjda gick tillbaka till bilen stannade Fabian upp, tittade på mig och sade tröstande; "vi såg inga skorstenar, men jag hade roligt ändå"







Sköna bilder!
Och du har förstått det här med friluftslivets regel nummer ett: Flexibilitet.
Härligt! Bra också att få lära sig att montera stormköket i tid, för det är inte alltid så himla enkelt. (Det var för övrigt väldigt tråkigt väder igår. Bra att ni tog er ut ändå. Jag hade gärna bytt sysselsättning...)
vilken fantastisk bildsvit!
ni verkar haft en fin tur, skorstenar eller ej :o)
precis så kan en fjällvandring ju arta sej;inga skorstenar (=toppar) men roligt ändå
Ja inte behöver man uppsöka lekland och betala dyra inträden till konstruerade äventyr för barnens skull ..Det borde fler upptäcka!!!
"jag hade roligt ändå" uttrycker den rätta känslan. Bildserien är fantastisk!
Sköna bilder! Rigga ett stormkök bör man absolut få lära sej redan i unga år!
Härligt barn behöver inte alltid så mycket, de behöver inte gå långt för att det ska vara bra ute. dungen runt hörnet funkar ofta lika bra som häftiga fjäll långt bort.
Tack alla ni för helt underbara kommentarer.