Yra mygg

Myggen är yra - yra mygg helt enkelt.

Efter ett par dagars vandring och en natts simning i Vindelfjällen (hundra meter bröst iförd Haglöfs sovsäck borde kunna anmälas som OS-gren vilket skulle leda till att jag blir uttagen direkt), uppmärksammade jag förvirrat de förirrade yra myggen som omtöcknat försökte sig på små anfall.
Om detta berodde på att säsongen inte officiellt är öppnad för deras del och de endast ligger i försäsongsträning, regnigt väder som negativt påverkar formationsflygning och synkroniserade framgångsrika attacker eller om det helt fantastiska har hänt, myggmedlet har fungerat, törs jag inte avgöra. De få som trots omständigheterna gjorde blyga framstötar, ändade sin tillvaro i samma takt som de glesa applådåskorna dånade.
Hursomhelst; läget på myggfronten var mycket gott.

God tur! /Salmo
 
Låter mycket bra!

Trevligt att höra. Ska upp till Jämtland till nästa helg på en lite 4-dagars tur. Det är förvisso en bra bit längre söder ut, men man kan ju alltid hoppas att även Jämtlandsmyggen är få och förvirrade.

/ Stefan
 
Yra mygg i Abisko

Träffade på några få mygg som betedde sig ganska förvirrat vid Torneträsk förra veckan. Kanske är det hanarna som kläcks först? För visst är det honorna som är blodtörstiga medan killarna mest är intreserade av blommor..?
 
*foervirrad*
hur goer man naer man simmar i en sovsaeck???
Jag foersoeker att foerestaella mig det men det gaar inte naagot vidare :/
 
Först behöver man ett bra underlag med låg friktion. Vatten är i detta fall lämpligt och ett direkt villkor för att sporten ska kunna definieras som simning. Ok, det går att simma i blåbärssoppa, men det har jag inte gjort sedan jag läste fel på dl och liter på bruksanvisningen på paktetet.
Hursomhelst; Efter att vatten tillsatts i riklig mängd (vilket då skedde underifrån fast ursprungligen ovanifrån) genom plastglansig tältbotten (utmärkt låg friktion) kan sporten ta sina första steg (simtag). Genom att sparka ifrån mot vald tältpinne och använda samma teknik som de hundrafalt, från fjällbjörkar hängande, små larver använder, när man försöker avancera mot tältöppningen är man på god väg. Har man dessutom valt att ställa tältet i lutning (finns det något annat sätt i fjällen?) får man en intensivkurs direkt.
Nästan så jag längtar till blåbärssoppesimmet vilket onekligen är enklare, men något smetigare....fast det är en annan historia.
 
Yr på Norska?

Fisch; sa:
Myggen är yra - yra mygg helt enkelt.
Jag har varit i sydnorge en vecka nu och där fanns nästan inga mygg så vi får hoppas att det inte är Norska mygg som förirrat sig in i Sverige för om dom är yr på Norska så är risken stor att det blir många myggor gjorda ;)

///Claes
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips