Virrig kompass på 60cs

Hej. Jag håller på att "köra in mig" på min nyanskaffade 60 SC. Jag är i huvudsak mycket nöjd, men har en fråga till Er som vet bättre....Jag tycker att kompassfunktionen verkar mer än lovligt "virrig". Jag har kalibrerat kompassen enligt instruktionsboken, men det hjälper inte. Jag törs hel enkelt inte lita på apparaten då den utan att skämmas plötsligt kan visa en kompasskurs som avviket med 10-20 grader mot vad jag får med min handburna vanliga "ångkompass". Att sedan gå mot ett mål och försöka följa den fladdriga pilen verkar helt löjligt. Skall det vara så här? Och i så fall kan jag bara säga att köp den vanligt 60c modellen i stället, den verkar i så fall vara mer prisvärd. Men, jag hoppas att det hela beror på att jag gjort någonting fel...Kan någon komma på något så är jag glad om Ni skriver en rad,,
Mvh
JB
 
Hur långt har du mellan din "ångkompass" och din 60CS. Grundregeln är inga magnetriska föremål i närheten av en kompass.

Per Brune
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hej. Jag har tänkt på den möjligjeten också, men jag försöker hålla isär "kompasserna" så mycket det går. Jag har även ställt in min 60cs på magnetisk nord för att utesluta detta fel. Gör detta föresten att jag mellan min position och en i förväg inlagd Vaipoint får den magnetiska kursen, eller får jag sann kompasskurs? Det förefaller som om det vore svårare för GPS:en att stabilisera i programläget "sikta och gå" än när jag bara håller den i handen och syfter.
Mvh
JB
 
Jag har en Etrex Vista.
Om jag har kompassen påslagen (inställninsgar / system) och samtidigt försöker navigera, är även min kompass lite virrig. Kanske samma sak gäller för din 60 cs.
 
Virrig..

Jag har oxå en 60 CS som kan hoppa oregelbundet 45 grader och mer omkring sanna nord. Även om jag håller mig i rörelse. Kompassfunktionen har jag i stort sett alltid avslagen eftersom den även är väldigt batterislukande.
 
Min erfarenhet från Silva och Etrex Summit är att det är noga att hålla mottagaren i våg.
Lutar du den mot dig så får du felvisning.
Har för mig att min Summit varnade för det o Silvan har libell.
 
Jag är ägare till en 60CS sedan ett halvår men jag måste hålla med tidigare inlägg att man måste hålla GPS:n vågrät för att kompassen ska fungera optimalt. Jag hade tidigare en Vista som uppvisade samma egenskaper. Så vitt jag vet så är det endast Magellan som kan erbjuda en elekronisk kompass som fungerar oavsett hur man håller den.
 
Jag har kollat med Garmin Support om detta fenomen. Dom är som vanligt trevliga och tillmötesgående, och visste att berätta att detta "virrevarr" är inget att göra åt. Där menade man att denna funktion egentligen bara var avsedd för de situationer när man inte hade någon satelitkontakt, ex i tät skog, och ändå ville ha en någorlunda kompassfunktion. Det är således rätt att stänga av kompassen i alla normala situationer. Allt enligt dem. Det är också på det sättet att om man har satt kompassen i läge "magnetisk nord" så visas alla kurser i denna inställning oavsett om man stängt av kompassen. SAmma gäller naturligtvis för de andra valbara lägena. Bra att veta, och tack för denna upplysning Garmin.
Mvh
JB
 
Nu är det kanske jag som är lite virrig, men hur stänger man av kompassen på en 60cs? Jag hittar inget uppenbart ställe. Vad har jag missat?
 
Ka-Ka; sa:
Nu är det kanske jag som är lite virrig, men hur stänger man av kompassen på en 60cs? Jag hittar inget uppenbart ställe. Vad har jag missat?
Att läsa handboken kanske? På sidan 15 står det att man skall hålla Page-knappen intryckt för att slå av eller på kompassen.
 
Jag har min inställd så att den övergår till GPS-navigering automatiskt, när hastigheten överstiger 4 km/h. Vilket alltså inkluderar normal gångtakt.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips