Vilken ryggsäck? Haglöfs, Ospray, The North Face, annat?

Hittade visst en till... Exped Lightning 60. Har för mig att vikten var 1150g på den.

Bico: Thunder var lite för tung tyckte jag
 
Om du har problem med rygg/nacke, om an bara smarta, sa skulle jag nog titta aven pa mindre ryggsackar. Inte for att de bli mer an marginellt lattare, men for att du inte kan fylla dem lika mycket och darfor undviker att ryggsacken blir for tung oaktat om sjalva ryggsacken ar latt.

Osprey'n du har hittat finns i 38/48/58 liter, och i alla fall de storre tva finns (tror jag) i S/M/L. Annars kan jag vissa tidigare postare rekommendera Exped Lightning som skall inte skall vara nagra problem for nagon som ar kort.

Lycka till.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Osprey Exos 58 har jag och den sitter otroligt skönt och rymmer mycket. Behövs större har jag provat Exped Thunder 70 och tycker den verkar mycket lovande.
 
Det är ju så himla svårt för jag tyckte egentligen att alla jag provade var sköna och jag provade nog 8 olika...

Eftersom jag aldrig gått med ryggsäck innan så är det svårt för jag har ju inget att jämföra med.

Jag funderar helt enkelt på att köpa en som är LÄTT och ställbar och hoppas att jag gillar den...

Det kanske inte är så himla stor skillnad på dem trots allt? Så länge man väljer en med bra kvalitet så klart.

Ta en titt på EXPED´s Lightning 60. Den väger endast dryga 1 kg, enkel att justera rygglängden på och tar många kilon om detta behövs:

https://www.youtube.com/watch?v=nKX3m8BnovY

Har en själv som jag är kanonnöjd med!

/Anders
 
Jag har fått många goda råd av er i min tråd "första utrustningen" men nu skapar jag en tråd för specifika saker då det blir lättare att hålla isär allt. I alla fall för mig som är autistisk så blir det lite lättare ;-)

Jag vet att det inte går att råda andra när det gäller ryggsäck eftersom man måste prova men jag undrar om ni ändå har några råd angående dessa jag provat idag.

Jag är 160cm och knappt 60kg, har värk i nacke, axlar knän och rygg så jag ska försöka bära så lätt som möjligt medan gubben får bära lite mer.

Jag tänkte att en 55-65 liters kanske kunde vara lagom till mig.

Jag har idag varit och provat några olika och dessa tre tyckte jag satt bra på mig. Men jag vill gärna ha råd och tips av er gällande dessa eller om ni har andra förslag.

Ospray Ariel AGG 652100kr
Haglöfs OXO 6502400kr
The North Face Terra 55W (dam)1200kr

Den sistnämnda var nog lättast tror jag (har inte sett spec på dem så är inte säker). Alla tre satt nog lika bra kanske, det är ju sjukt svårt att avgöra och ändå provade jag alla tre flera gånger.

Rent spontant så kändes Haglöfs OXO helt sjukt skön men mycket kan det bero på hur vi lyckades få i packningen (en sovsäck och 3 st 5 kg hundfoder... haha).

Är det något mer än att den är skön som man ska tänka på?

Har ni andra förslag som ni tror kunde passa mig.

Jag ska försöka luska ut vikten på dem också och skriver till det här när jag hittat info om det.
Hyperlite mountaingear till er båda! Väl värt varenda krona! Fjällsport i Göteborg säljer den och där kan man även känna på den. Så även din kille får en sjukt lätt och stadig ryggsäck även om han väljer en större.

https://www.hyperlitemountaingear.com/3400-southwest-pack.html

Skickat från min SM-G930F via Tapatalk
 
Om jag nu bestämmer mig för en ospray exos 58 till mig och en exped thunder 70 till gubben så verkar det inte som om det följer med regnskydd till någon av dem.

Måste man köpa regnskydd i samma märke som den rygga man har eller kan man ha vilket som helst som stämmer i liter med ryggan? Har ni något att rekommendera isf?
 
Om jag nu bestämmer mig för en ospray exos 58 till mig och en exped thunder 70 till gubben så verkar det inte som om det följer med regnskydd till någon av dem.

Måste man köpa regnskydd i samma märke som den rygga man har eller kan man ha vilket som helst som stämmer i liter med ryggan? Har ni något att rekommendera isf?
Jag brukar strunta i regnskydd, packar hellre innehållet i väskan i vattentäta påsar. Antingen bara vanliga plastpåsar, annars packpåsar, helst i olika färger så det är lite mindre tjafsigt att hitta saker.

Jag har såna här: https://www.addnature.com/sea-to-summit-dry-sack-20l-yellow-436962.html, men det finns billigare om du googlar "packpåsar".
Mina har dock hållit ihop och hållit saker och ting torra i åratal nu, så ett dåligt köp är de nog inte :).

Finns risk att det läcker in vatten trots regnskydd, och dessutom gör packpåsarna det lättare att hitta saker, samt gör att du kan rota i väskan i spöregnet utan att saker du vill ha torra blir blöta... Och om du ramlar i ett vad eller tappar väskan i en jokk, eller vad som nu kan hända så klarar sig iaf extrakläderna torra :).
 
Javisst

För att inte tala om hur regnskyddet beter sig om det blåser mycket motvind. Då är det nära på att man lättar tillsammans med den ballong som bildas på ryggen. (Jag har dessutom hittat några regnskydd uppe fjället som blåst bort så inte är det någon helt perfekt lösning.)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips