Vilken kompass?

Min kompass har gått sönder, så jag tänker köpa en ny. Jag har haft en från Silva. Några tips på en kompass av hög kvalitet?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Suunto

Sist jag jämförde Silva med Suunto så vann Suunto. Finishen var överlägset bättre. Suuntos spegelsyftkompass har använts sedan 2005 och har inte fått ett märke än...kompisens Silva såg begagnad ut direkt ur kartongen, slafsigt målad och racklig känsla.

...jag skulle välja en Francis Baker före en M2 alla dagar :)...

//J
 
Köpte Silva field förra året, nu efter snart ett år så har det blivit irriterande luftbubblor i huset. Kompassen funkar fortfarande men kommer inte köpa silva igen.
 

Bilagor

  • 3705122-origpic-0e35d1.jpg
    3705122-origpic-0e35d1.jpg
    7.6 KB · Visningar: 1,074

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips