Vilken kajak ska jag välja?

Är en nybörjare som ska köpa kajak för korta dagsturer/motion. Jag vet att man ska prova sig fram,men jag har ändå snöat in på en point 65 picnic,eller en everest v505..... Jag har som sagt inte hunnit prova nån än,men nån kanske har kan tipsa om nån av dessa skulle passa,samt kvalitet på dom.../Andreas
 
Hitta rätt kajak!

Hej har själv funderat på Point 65 picnic verkar va en bra kajak för nybörjare.Billig i inköp samt hyfsad maxvikt. Jag har bara erfarenhet av kanot men under senare år så har kajak tankarna vuxit till sig,med tanke på att det är lättare att kånka på kajak när man är själv ute.Sedan är det ju en fin träning och underhållning av axlar och rygg.Lycka till med kajak köpet hör gärna av dig om hur det gick.Kenneth
 
Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.
Även jag har kollat lite på Picnic. Har paddlat Tahe Reval men den är alldeles för rank för mig olastad. Har försökt arbeta upp min balans under ett par turer o även testat att använda mig av barlast i form av sand men känns lite dumt... I mitt fall handlar det nästan uteslutande om dagsturer - kanske någon enstaka helgtur varför jag inte har behov av massa packutrymme. Har inget behov av att komma fram fort utan värdesätter mer att komma fram säkert, just nu i alla fall. Där tror jag att picnic kan fungera bra. Ska ta o provpaddla o se om mina förhoppningar stämmer, om så är fallet lär jag sälja reval o köpa picnic. Sen om jag byter tillbaka nästa år kan jag ju återkomma till, då :)
 
Mera data

Din fråga liknar många tidigare. För att vi skall kunna ge feedback behövs mera kött på benen. T ex din längd och vikt, paddelerfarenhet, var du skall paddla, preferenser för roder, liten sittbrunn med eller utan skor skonummer etc. Berätta gärna vilka kajakmodeller du provat innan och vad du tyckte om dessa.

Även om kajakerna du nämner är relativt billiga och prisvärda gäller att du bör provpaddla den modell du funderar på att köpa.

Thure
 
Ta och kolla kajakuthyrarna där du bor, de har oftas många fler märken än vad försäljarna har.
Sen är det bara att hyra och provpaddla tills du är nöjd.
 
Tänk frammåt

En kajak har man ofta under ganska lång tid och under den tiden kommer du att utvecklas som paddlare. Blir du inbiten går det dessutom fort. Därför skall du tänka lite frammåt, men inte för långt. Köper du en för avancerad kajak kommer all energi att gå åt för att hålla balansen och det blir inte roligt. Idag är du inne på dagsturer men de kan ju förlängas till en övernattning eller två i framtiden. Lite packutrymme är inte fel.
Som nybörjare kan det vara skönt med en ganska initialstabil kajak men efter ett tag kanske du vill ut i lite vågor och vill ha en med lite rundare botten. Mycket bra finns skrivet på Björn Thomassons hemsida.

Just dessa två modeller har jag ingen erfarenhet av, men jag önskar lycka till i val av kajak.
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.