Vilka fjälltoppar under vecka 37?

Hej

Jag funderar på att ta mig upp till fjällen och gå runt lite under vecka 37 (12-18 sep). Planen är att bo i stugor och försöka gå upp på någon/några toppar.
Har funderat på både Kebnekaise och Sylarna men kan inte bestämma mig riktigt och behöver därför er hjälp.

Hur ser vädret ut vid tidpunkten? Brukar det redan ha kommit så pass mycket snö att det inte går att ta sig upp på Keb? Hur brukar det se ut vid Sylarna?

Om det går att komma upp på Keb så är det det som jag är mest sugen på. Annars lutar det åt Sylarna och ev. Syltraversen.

Tacksam för svar

/Tobbe
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Oj. Så går det när man inte söker ordentligt...

Ser ju lite småroligt ut det där :p

Jag har inga direkta problem med snö så länge det är genomförbart. Kan ju till och med bli lite mer spännande. :)

Hur brukar det se ut vid Sylarna vid samma tid?
 
Vet inte riktigt hur det brukar vara vid Sylarna men bidrar med 2 bilder från Tarfala tagna 100825.

5 cm nysnö vid fjällstationen på morgonen och ytterligare någon decimeter uppe på bergen.

Den andra bilden är från kammen upp mot Kaskasatjåkka men där låg det så mycket nysnö att vi fick vända före den sista branten, det blev alldeles för mycket klättring på snö och is som kändes för läskig för vår del.

Vi hade dock lite klart väder så det blev en schysst bild ner över glaciären mot Tarfalasjön som syns till höger nedanför kanten.
 

Bilagor

  • Tarfala 100825.jpg
    Tarfala 100825.jpg
    68.3 KB · Visningar: 303
  • Kammen till Kaskasatjåkka ner mot Tarfala.JPG
    Kammen till Kaskasatjåkka ner mot Tarfala.JPG
    124.8 KB · Visningar: 294

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips