Vildsvin på 500kg!

Den där bilden måste vara lite manipulerad?

Har f ö sett viktsuppgifter på från drygt 320-480 kg tidigare.

Inte så lite amerikanskt att gå på "storviltjakt" med revovler...
 
Jag tycker det ser ut lite som Ronja och Rumpnissarna typ - grabben står lutad mot nåt helt annat tre meter bakom nasse.

/Per
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
matslandgren; sa:
Det sjukaste med storyn måste väl ändå vara att en 11-åring får lov att springa runt med en fet revolver...?

Ja, och det är ju inte bara revolvern som är fet! Jag har ju mycket svårt att tro att den 11-åringen skulle springa runt i skogen och jaga en gris i 3 h.
 
KLAGER; sa:
matslandgren; sa:
Det sjukaste med storyn måste väl ändå vara att en 11-åring får lov att springa runt med en fet revolver...?

Ja, och det är ju inte bara revolvern som är fet! Jag har ju mycket svårt att tro att den 11-åringen skulle springa runt i skogen och jaga en gris i 3 h.
Att du också såg att ungen inte behövde all den korv de skulle göra av grisen.

Men att han fick springa i tre timmar kanske int eär så konstigt, varken far eller sån såg särskilt smärta ut.
 
Utifrån att ha en pojk på bilden vid djuret och man tolkar det som att han skjutit en gris med pickadollan. Tänk så många älgar som skjuts i sverige av tre fyra och femåringar med allt från korkpistoler till farsans grovkaliberpangare... För den som är på bild med ett vapen i hand så måste det ju vara den som skjutit.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips