Vildsvin på 500kg!

Den där bilden måste vara lite manipulerad?

Har f ö sett viktsuppgifter på från drygt 320-480 kg tidigare.

Inte så lite amerikanskt att gå på "storviltjakt" med revovler...
 
Jag tycker det ser ut lite som Ronja och Rumpnissarna typ - grabben står lutad mot nåt helt annat tre meter bakom nasse.

/Per
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
matslandgren; sa:
Det sjukaste med storyn måste väl ändå vara att en 11-åring får lov att springa runt med en fet revolver...?

Ja, och det är ju inte bara revolvern som är fet! Jag har ju mycket svårt att tro att den 11-åringen skulle springa runt i skogen och jaga en gris i 3 h.
 
KLAGER; sa:
matslandgren; sa:
Det sjukaste med storyn måste väl ändå vara att en 11-åring får lov att springa runt med en fet revolver...?

Ja, och det är ju inte bara revolvern som är fet! Jag har ju mycket svårt att tro att den 11-åringen skulle springa runt i skogen och jaga en gris i 3 h.
Att du också såg att ungen inte behövde all den korv de skulle göra av grisen.

Men att han fick springa i tre timmar kanske int eär så konstigt, varken far eller sån såg särskilt smärta ut.
 
Utifrån att ha en pojk på bilden vid djuret och man tolkar det som att han skjutit en gris med pickadollan. Tänk så många älgar som skjuts i sverige av tre fyra och femåringar med allt från korkpistoler till farsans grovkaliberpangare... För den som är på bild med ett vapen i hand så måste det ju vara den som skjutit.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips