Vildmarksleden i Bjurs och björnar

I Bjursås utanför Falun finns Vildmarksleden, som jag är sugen på att gå efter helgen då jag har några dagars ledigt. Men nu tror min sambo att det kommer att komma björnar och äta upp barnen på natten i tält.

Visst, enligt flera vettigare sidor så finns det björn i Bjurs, men är det någon som vet om de håller till på andra ställen eller om chansen/risken att de håller till vid vildmarksleden är stor? Det finns ju mer skog i Bjurs än den menar jag?
 
Inte behöver han/ni vara oroliga för björn inte. Jag skulle vara mer orolig att vistas utanför korvkiosken i Bjurs nattetid.

Chansen att ni skulle få påhälsning av en nalle är minimal, och skulle ni ha turen att möta en björn så går det säkerligen alldeles utmärkt och ni får ett fantastiskt naturminne med er hem.

Hoppas ni får en fin tur och ta det lugnt då ni kommer upp på Ärtknubben. Har det regnat är stenarna hala och det stupar rätt bra på sina håll.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Ungefär som jag trodde. Men enligt min sambo är björnarna som värsta maffian som organiserat sig via facebook för att kunna äta upp just honom.

Men å andra sidan växte han upp på femstjärnigt hotell med all inclusive och inte i skogen ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips