veven låser sig

Hej!

Min fru har en 3 växlad shimano nexus cykel, när man har växeln 2 eller 3 i så låser kedjan eller navet så man inte kan trampa, med ettan går det bra.

Har någon koll vad som kan vara fel? och hur man åtgärdar detta?
 
prova spänna/lossa växelvajern lite, går att göra vid växelreglaget på styret och/eller vid växelgrejen som sitter nere vid navet. Såna små "hjul"/"muttrar" som sitter i vajerfästet som du snurrar på, som när man snabbspänner vajerhandbromsar.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Nu har jag testat och det funkar ej, 2an och 3an låser så att man inte kan veva med pedalerna, ettan funkar...
Hjälp nån!

Skickat från min Nexus 6 via Tapatalk
 
Treväxlade nav är generellt väldigt robusta och driftsäkra, går nästan aldrig sönder.

Men om jag tolkar det du skriver som att växellägena för tvåan och trean går i, men att navet då låser sig helt, då är antagligen navet faktiskt trasigt. Fast det låter konstigt att ettan fortfarande fungerar. Kan du inte öppna navet och kolla själv, får du helt enkelt lämna in den till en cykelverkstad. Ett nytt treväxlat Shimano bakhjul kostar 999 kr på biltema.
 
Funkar vajern? Jag har bara erfarenhet av Shimanos 7 och 8 växlade Nexusnav. De är känsliga för smuts där vajern löper intill baknavet. Att byta vajer och vajerhölje brukar ofta räcka vid växlingsproblem med växelnav.

Hur har cykeln använts och förvarats?

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips