Veckotävlingen

Nån måtta får det vara med kattfjäsket, den blir antingen rökt eller ungs- stekt. Dags att katterna jobbar lite för födan och fångar lite råttor som återkommit till den gamla föräldragården sedan sonen skaffade hönor.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
Årets fiskare 2020, ställning efter omgång 40

fiskarlennart, 98,5 p
pegason, 82 p
Ahvenet, 68 p
Norgefiskaren, 62,5 p
lausvik, 53 p
Jiggprofeten, 4,5 p
Trasselkludd, 4,5 p
_tobbe_, 1 p

Snipjägar´n är fortfarande en segerkandidat (men blir det pimpelis före jul lär ju Lennart knyta ihop säcken). Själv sladdar jag men har fortfarande Anders inom synhåll. Mest spännande är kampen om tredjeplatsen.
 
Även om favoritån troligen är körd festen av året så får det bli mete i Nordre Älv, kustfiske på Marstrand och på lördag blir det klubbresa till Hökensås så lite fiskar tänker jag dra även om isen dröjer
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.