Veckotävlingen

Rapport 11/8 Onsdag:
Det hade utlovats en varm, solig dag med en svag bris, så det blev en tidig morgon och klockan ringde redan 03.15.
Vi hade bestämt att ses kl 04.45 för att släpa båten och vara ute innan solen gick upp.

Väl på plats så syntes inte Hotlove till (han gillar verkligen inte att släpa båt), och trots att man borde vara två för att sjösätta på den här platsen gav jag mig i kast med att släpa ner båten i sjön, .

Just som jag lyckats få i båten, dök Hotlove upp och utbrast: "vad smidigt att båten redan är i sjön!"
Nåväl, under dagen besökte vi ett antal "spottar"och körde även lite trolling, men det var bara på grunt vatten vi fick fisk.

Vid 13-tiden var det allt för varmt och beslöt oss för att vinscha upp båten. I viken där vi tog upp båten, låg solen på och stekte, dessutom var det helt vindstilla och +28 grader i skuggan.

Trots att vi båda är "vältränade gossar" med varsin tresiffrig vikt...... Så satt vi båda, efter vinschningen, och flämtade i skuggan när vi sammanfattade dagen:

20220811_070847.jpg20220811_104124.jpg

Hotlove - 6st gäddor, 17st abborrar.
Pegaso - 3st gäddor (längsta 77cm), 7st abborrar (längsta 28cm).
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Resultat omgång 32

fiskarlennart, 32 p
Trasselkludd, 31 p
pegason, 30 p
Ahvenet, 23 p
lausvik, 0 p


Ställning efter omgång 32

fiskarlennart, 89 p
lausvik, 59,5 p
Trasselkludd, 44,5 p
Ahvenet, 43 p
pegason, 43 p
Norgefiskaren, 42,5 p
Mille, 5,5 p
Maya, 3 p

Det tuffar till sig! Trassel tvåa i omgången och trea (!) i sammandraget. Fyra deltagare inom två (varav tre inom en halv) poäng, kan det bli jämnare? Åt Lennart, som har exakt dubbeltså många poäng som trean, är nog inget att göra. Eller?
 
Hej! Glömmer att mld fiske. Men fiske har det blivit. Faktiskt varit på fjorden också!!

men det er så mycke makrill och små sej.
Var i elven en tur igår. Körde bara förbi.
Tenkte man kunde dränka ett par maskar!!
2st lax blev det.
5,8 och 5,4kg
Dom var i samma höl. Så det var kul.
En öring på ca kg fick gå tillbaka, men den fick jag hölen uppförbi.

nu ska vi visst få något som heter sol en dag eller två. Så då får elven vila för min del.

skitfiske
 

Bilagor

  • 4F54D758-9116-4B57-BE2F-999146F0949E.jpeg
    4F54D758-9116-4B57-BE2F-999146F0949E.jpeg
    3.5 MB · Visningar: 132
  • ED231E17-9F1C-4EBC-8BBA-8F79DC4F1A3A.jpeg
    ED231E17-9F1C-4EBC-8BBA-8F79DC4F1A3A.jpeg
    3.8 MB · Visningar: 114

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips