Varför tält utan golvmatta?

Även jag slår ett slag för Helsport Nordmarka kåtan. Jag använder den när inte vikten är av större betydelse, och när hela familjen ska med på 4 Pers. Helt outstanding att kunna ha ståhöjd och regniga dagar går det inte jämföra med tält. I en kåta kan man vara o trivas en längre stund till skillnad mot tält som mer innebär förvaring. Jag köpte till ett löst golv till kåtan som jag gillar, på kvällarna räcker vi halva golvet o har det som "ren" yta och andra halvan kan man ha kängorna på sig osv. På natten täcker vi hela och på så sätt skyddar sovsäckar osv mot skit o fukt från marken.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Nu har jag pratat med Helsport och fått förklarat för mej.

Nordmarka är som sagts tidigare XXL´s modell och det är ett billigare tält med en lite tyngre mittstång och tältet saknar möjlighet att montera innertält och det har ej heller ripstop väv.

Pasvik är en lite dyrare modell som har samma tyg som i Varanger (ripstop) och dom har även samma mittstång men detta tält saknar möjlighet att montera innertält.

Båda dessa fixar att köra vedugn eller annan värme i sig.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips