Sista: tänk att du cyklar ensam på vägen, ingen som kör förbi dig. Ska du cykla lika fort? Lycka till!
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Varför så svårt att cykla sakta?
- Trådstartare Calexico
- Start datum
Det råder väl ganska delade meningar om det här med att dra linjer från knäskålen till antingen pedal eller tåleder. Det kan absolut fungera som ett bra riktvärde, men att kategoriskt säga att "det ska vara så" bör man nog akta sig för. Dessutom förutsätter det nog att man sitter fast i pedalen, annars finns det ju en ganska stor vingelmån i var foten hamnar på pedalen.Ont i knäna oftast beror på fel inställd sadel fram/back eller fel ramstorlek eller sadelhöjd.
Lodrätt linje från knäskålen ska gå in i första leden av stort tå i pedalens framläget.
Knäleden ska vara MYCKET lätt böjd i nedre position, kommer inte ihåg vinkeln.
Lästips
ANNONS
Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken
STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.
Verkar att du inte tränade som långfärdscyklist.Det råder väl ganska delade meningar om det här med att dra linjer från knäskålen till antingen pedal eller tåleder. Det kan absolut fungera som ett bra riktvärde, men att kategoriskt säga att "det ska vara så" bör man nog akta sig för. Dessutom förutsätter det nog att man sitter fast i pedalen, annars finns det ju en ganska stor vingelmån i var foten hamnar på pedalen.
Blir hjulhatigheten låg upphör gyroeffekten och cykeln blir instabil men vid hastighet över 14 kmh är det ingent problem- Gäller för 622 hjul.
Vill du cykla längsammare skaffa en cykel med mindre hjul.
go tur
Vill du cykla längsammare skaffa en cykel med mindre hjul.
go tur
Senast ändrad:
Har man en "snabb" cykel så uppmuntras man att cykla snabbt också, precis som om har en sportbil eller vandrar i gympaskor. Utrustningen påverkar ens fart rätt mycket. Om det är lättare att ösa på, så gör man gärna det, och finns det många växlar så vill man ju utnyttja dem också.
Jag cyklar tillräckligt långt för att ha lärt mig något om att sitta på en cykel. Men jag är emot att föra fram generella rekommendationer som regler (att det SKA gå en linje mellan här och där, att det SKA vara en viss vinkel på benet). Bra som utgångspunkt, absolut. Men den individuella optimala positionen är sannolikt något annorlunda än tumregeln, därför tycker jag att man ska vara försiktig hur man uttrycker sig.Verkar att du inte tränade som långfärdscyklist.
Kan du i två timmar hålla 90 i kadens och det på stösta fram och minsta bak glöm inte att anmäla dig till Cykelförbundet för du kan bli tävlingsryttare. Men nu var det ju svårigheten att cykla långsamt och det handlar om hjul rpm och inget annat, jo ditt styrlager kan ha för låg ansättning. Om du inte gjort din cykel till ditt undehållsprojekt så lämna det till fackmannen.
go tur
go tur
Att hålla 90 i kadens på högsta växeln är sällan några problem. Bara att leta upp en lämplig nedförsbacke anpassad för din högsta utväxling. Å cykelns högsta växel kan ju lätt trimmas ned med hjälp av ett nytt MTB-anpassat vevparti och en juniorkassett. 😎Kan du i två timmar hålla 90 i kadens och det på stösta fram och minsta bak glöm inte att anmäla dig till Cykelförbundet för du kan bli tävlingsryttare. Men nu var det ju svårigheten att cykla långsamt och det handlar om hjul rpm och inget annat, jo ditt styrlager kan ha för låg ansättning. Om du inte gjort din cykel till ditt undehållsprojekt så lämna det till fackmannen.
go tur
Å med tillräckligt lätta växlar går det ju också att (med övning) spinna på i en hög kadens.
/Niklas
Problemet är ju på trangelbana att ta med sig 90 kadensen till motlut och motvindsbenen.
Liknande trådar
- Svar
- 6
- Visningar
- 6 M
- Svar
- 11
- Visningar
- 1 M
- Svar
- 22
- Visningar
- 2 M
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg