Varfoer klaettra till en bergstopp?

Jag var och vandrade i Atlasbergen i Marocko foerra veckan och hade bestaemt mig foer att goera ett foersoek att gaa upp paa Toubkal 4 165 m. Dagen innan foersoeket saa stannade jag till vid "baslaegret" som ligger paa 3200 m. Daer traeffade jag en marockan som foersoekte oevertyga alla att det var hellt meningsloest att foersoeka gaa upp paa toppen. Inte foer att det var svaart sa han utan foer att det inte fanns naagot att se daer. Han hade varit uppe paa toppen dagen innan. Det var foersta gaangen foer honom och han hade gjort det mest foer att hans kompisar hade sagt till honom att det var helt underbart daer uppe.
Enligt honom saa fanns det bara naagra hopsvetsade metallbalkar att titta paa daer uppe och ville man se metallskrot saa var det baettre att stanna till utanfoer en stoerre stad. Foer all del saa fanns det andra berg att se fraan toppen men det kunde aeven se paa andra staellen i Marocko. Som sagt saa var han helt missnoejd med att ha besoekt Marockos hoegsta berg mest pga att det inte fanns naagot att se daer...
Jag laet mig inte avskraeckas utan gick upp paa toppen sjaelv och kunde bara erkaenna att marockanen hade haft raett. Det fanns bara naagra metalbalkar paa toppen som naagon hade svetsat ihop till en triangel... Saa varfoer ska man klaettra/vandra upp till en bergstopp naer man kan hitta metallskot paa naermare haall?

/Stellan
 
Ja, normalt sett finns det ju inte ens metallskrot på toppen av ett berg utan bara lite sten och möjligen snö...

Johannes
 
Jo, jag har sett metal som man svetsat ihop till ett kors. Ibland bara stenhögar. Ibland en låda med en bok som man kan skriva sitt namn i.

Tyskarna har byggt en linbana till sin högsta topp men jag har inte varit där. Det lär finna en bar där. Varför ska jag åka upp på ett berg för att dricka öl, jag kan ju lika gärna gå ner på byn. Eller hämta en i källaren. Hm ... det ska ja göra
 
Saa varfoer ska man klaettra/vandra upp till en bergstopp naer man kan hitta metallskot paa naermare haall?

/Stellan

G.Kropp lär ska ha sagt:

- "Vad ska det där vara bra för?" frågar folk när det gäller att bestiga ett berg eller segla över en ocean. Sådant slipper Kajsa Bergqvist. Ingen frågar: "Vad ska det vara bra för att hoppa över en ribba på 191 centimeters höjd?"
 
Vad jag inte förstår är varför man ställer sig denna fråga efter att ha klättrat till en bergstopp.

Var toppen en besvikelse?
Vad hade du förväntat dig j_stellan?
 
Mezzner; sa:
Vad jag inte förstår är varför man ställer sig denna fråga efter att ha klättrat till en bergstopp.

Var toppen en besvikelse?
Vad hade du förväntat dig j_stellan?

Visst fanns det inte mycket att se paa sjaelva toppen men jag hade inte raeknat med naagot speciellt daer. Kanske naagra stenar i en hoeg eller naagot dyligt. Jag var inte besviken med toppen men marockanen som jag traeffade dagen innan hade raett. Det fanns inget speciellt att se daer. Visst var det kul att gaa upp daer och aeven njuta utsikten och vandringen dit.
Jag kommer hellt klart att gaa upp paa fler toppar naer tillfaellen ges.

/Stellan
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Av samma anledning som folk vallfärdas för att ta sig upp på Eiffeltornet. Tornet är ju bara en massa järnskrot sammansatt symetrisk. Tror att det handlar mycket om PR. Man tar sig till en topp för det står i guideboken att det ska vara fint där. För att upptäcka att det inte var så märkvärdigt.

Eller var du mest sur för att Marockanen hade rätt och du släpa dig till toppen i onödan.. =D
 
Kaffe!!!

Jag har gått på många berg och besökt en del toppar.

För mig är anledningen samma som varför jag åker långfärdskridskor, paddlar, cyklar. Jag gillar att sitta ute i naturen och dricka kaffe.

Att bara gå ut och sätta sig på en åker i timmar med min kopp kaffe blir entonigt och tråkigt, så jag fyller tiden mellan kaffekopparna med alla möjliga aktiviteter. Skidåkning, vandrig... och så får man möjlighet att ta kafferast på massa exotiska ställen.

Påtår någon?
Niklas
[Ändrat av n_zackrisson 2005-09-05 kl 08:17]
 
För att toppen finns där och är högst

Någon av Himalayas pionjärer har på den frågan svarat för att berget finns där. (Var det Mallory, Hillary eller någon annan?)

Högsta berget i Sverige eller Europa eller någon annanstans har självklart större dragningskraft på turister än andra toppar.

Lika självklart som Svenska högarna som mål för för paddlare eller skridskoåkare, Sveriges blåa band eller Nordpolen, Sydpolen etc.

Thure
 
Re: Men allvarlig...

Nordesjö; sa:
Att gå upp på en bergstopp för att kolla på bergstoppen är väl lika korkat som att klättra upp i ett utsiktstorn för att kolla på utsiktstornet?

Om utikstornet är fult så kan jag förstå det. Väl uppe slipper man ju se det.
 
Det var väl Reinhold Messner som sa "För att det finns där!" som svar på varför man klättrar berg?

Tycker han förklarar det ganska bra, det är få toppar som lockar enbart pga. utsikten. Det är resan dit och ansträngningen som framkallar känslan av att leva till fullo. Inte toppen i sig...
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.