Vård av uppblåsbara liggunderlag

Hej!
Kanske fel forum.
Har ett bra liggunderlag tycker jag. Men efter sommaren så har den fått blodfläckar av mygg.
Och nu undrar jag vad som är bäst att ta bort det eller låta de vara?
Någon som har något bra tips.
 
Lånar tråden för en relaterad fråga. Ska liggunderlaget förvaras över vintern ihoprullat i sin förpackningspåse, eller mår det bättre av att förvaras uppackat hängande?
 
Jag skulle nog inte bry mig om blodfläckarna och vad det gäller liggunderlaget så har jag hört att materialet kan bli förstört om det ligger ihoprullat under en längre tid. Jag förvarar alltid mina liggunderlag under sängen utrullade ouppblåsta.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips