Var skall jag hyra skidor i Sälen?

Vi skall åka till Sälen V.1 och undrar om det finns några bra skiduthyrare på vägen från Göteborg eller i Sälen. Även lite info omm det är något ställe man skall undvika. Vi skall bo i Lindvallen och vill ha tips och förslag på aktiviteter och matställen,bra och dåliga.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Fiskarheden

http://www.freeride.nu ska det nog vara.

Anders SkiShop i Fiskarheden (aldeles innan Sälen) är lite billigare än Sälen. tel: 0280-243 43. Men varför vill ni inte hyra i Sälen? Om något pajar (bindning felinställd osv) så är det skönt att slippa åka 25 mil för att åtgärda det.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips