Var någonstans vid Nallo?

Tragiskt med dödsfallet.

Finns en bild på NSDs websida men artikeln finns bakom inloggning.

Lite oklar olycka. Var det toppbestigning, helikopterskidåkning eller passage på brant parti som del i tur i området? Tydligen så finns svagheter långt ned i snötäcket både i Kebnekaiseområdet och i Lyngenområdet.

Var inslag på P1 imorse. http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1650&artikel=6923845

https://www.nordlys.no/lyngen/snoskred/skred/n-person-tatt-av-snoskred-i-lyngen/s/5-34-818661

Thure
 

avslutad210712

Gäst
Vet inte om artikeln ligger bakom en betalvägg så citerar bara en liten del vilket jag hoppas är tillåtet. Annars får någon moderator radera inlägget.

"En norrman i 60-årsåldern dog under tisdag eftermiddag i en lavinolycka i Kirunafjällen. Med ett tiotal andra norska och franska turister var han på en guidad heliski-tur. En sådan tur innebär att sällskapet skjutsas i helikopter upp till en fjälltopp för att sedan åka skidor ner. Gruppen bodde på Abisko mountain lodge vid tillfället.

När gruppen åkte genom det högalpina Nalloområdet intill Kungsleden och fjälltoppen Sielmatjåkka kom lavinen som orsakade dödsfallet"

http://www.nsd.se/nyheter/lavindoden-mycket-tragisk-olycka-nm4803282.aspx
 
Görs det olycksrapporter vid dödsfall i samband med laviner i sverige och vilka är det i så fall som gör det?
Det vore intressant att se mer i detalj var lavinen utlöstes och tog vägen.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips