Var någonstans vid Nallo?

Tragiskt med dödsfallet.

Finns en bild på NSDs websida men artikeln finns bakom inloggning.

Lite oklar olycka. Var det toppbestigning, helikopterskidåkning eller passage på brant parti som del i tur i området? Tydligen så finns svagheter långt ned i snötäcket både i Kebnekaiseområdet och i Lyngenområdet.

Var inslag på P1 imorse. http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=1650&artikel=6923845

https://www.nordlys.no/lyngen/snoskred/skred/n-person-tatt-av-snoskred-i-lyngen/s/5-34-818661

Thure
 

avslutad210712

Gäst
Vet inte om artikeln ligger bakom en betalvägg så citerar bara en liten del vilket jag hoppas är tillåtet. Annars får någon moderator radera inlägget.

"En norrman i 60-årsåldern dog under tisdag eftermiddag i en lavinolycka i Kirunafjällen. Med ett tiotal andra norska och franska turister var han på en guidad heliski-tur. En sådan tur innebär att sällskapet skjutsas i helikopter upp till en fjälltopp för att sedan åka skidor ner. Gruppen bodde på Abisko mountain lodge vid tillfället.

När gruppen åkte genom det högalpina Nalloområdet intill Kungsleden och fjälltoppen Sielmatjåkka kom lavinen som orsakade dödsfallet"

http://www.nsd.se/nyheter/lavindoden-mycket-tragisk-olycka-nm4803282.aspx
 
Görs det olycksrapporter vid dödsfall i samband med laviner i sverige och vilka är det i så fall som gör det?
Det vore intressant att se mer i detalj var lavinen utlöstes och tog vägen.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips