Var köper jag paraffin & bivax (g1000-vax) billigast?

Hej

Tänkte göra eget g-1000, grönlandsvax, att impregnera kläder med enligt receptet 85% paraffin & 15% bivax.

Någon som vet var man kan köpa bivax och paraffin för detta ändamål?

Hela poängen med egen tillverkning är att det ska vara billigt så priset på ingredienserna ska vara så lågt som möjligt.

Tacksam för tips.
 
Hej!
Det enklaste är att ta kontakt med en biodlare! ;-)
be om täckvax (man avtäcker cellerna med honung inför slungning) det är rent och doftar gott!
/micke
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Täckvax är kladdigt av honung. Bättre är att köpa vaxmellanväggar från en biredskapshandlare. Gissningsvis max en hundralapp för 1 kg. Googla!
 
Jag har köpt bivax från Joel Svenssons vaxfabrik för många år sedan. Men är det inte väldigt lätt att rengöra bivax från en odlare? Jag mest bara gissar, men tror man smälter vaxet i hett vatten i en kastrull några omgångar.

Paraffin har jag köpt från någon firma, minns inte vilken, som sålde produkter för egen tillverkning av kosmetika.
 
Jag har köpt bivax från Joel Svenssons vaxfabrik för många år sedan. Men är det inte väldigt lätt att rengöra bivax från en odlare? Jag mest bara gissar, men tror man smälter vaxet i hett vatten i en kastrull några omgångar.

Paraffin har jag köpt från någon firma, minns inte vilken, som sålde produkter för egen tillverkning av kosmetika.

Som gammal biodlare kan jag meddela att det inte är alldeles enkelt. Bivaxet direkt från kupan innehåller en hel del partiklar av olika slag och att filtrera bort dessa är inte enkelt.

Ser att Joel Svenssons Vaxfabrik tar 255 kr/kg för vax.


Om nu frågan fortfarande är aktuell såhär drygt 7 år efter att den ställdes :)
 
All DIY är inte alltid billigaste alternativet, som så mycket i livet beror det på vilka källor man har. En kalkyl innan man handlar loss är sällan fel.
 
/.../

Om nu frågan fortfarande är aktuell såhär drygt 7 år efter att den ställdes :)

Oj! Tråden bara dök upp, för mig att svara på. Troligen var det väl forumet som tyckte det var en relaterad tråd till att jag sökte på skridskor... Ser nu att "liknande trådar" ger helt flänga resultat. Missade det, det var länge sedan jag använde forumet.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips