Var köpa T-formade däckslinefästen?

Däckslinefästena (T-formade) börjar bli lite torra i plasten på våra Tahe Mari 3 extra och jag undrar var jag kan köpa nya sådana?
Det finns en bult ingjuten i plast-T-et och på kajakens insida fäster man med en mutter (som vid nytillverkning även plastades över för extra tätning).
Se bifgoad bild med ett helt till höger och ett trasigt till vänster, där bultskallen syns.

/Patrik
 

Bilagor

  • faste.jpg
    faste.jpg
    39 KB · Visningar: 768
När jag byte på min Arrow Play alla fästen köpte jag dessa hos Aliexpress. De håller fortfarande fint. Bara söka efter "kayak deck" eller "kayak fittings"
 
Tack för tips både Brune och HelgeL. Funktionellt skulle båda era tips fungera bra så det kanske blir någon av dessa. rent estetiskt så är det inte exkat samma modell - mina existerande har bulten helt ingjuten och osynlig i plasten - vilket kanske ger lite mer rostskydd, jämfört med era förslag där skruvskallen är synlig och exponerad för saltvatten. Exponerad skrivskalle underlätter dock (de-/)monteringen.

@DDeninger: Ska kolla lite på shoppignsajter i Asien också och se vad jag finner. Får ju ta med tull i ekvationen då cokså om jag inte finner det på wish.

Skulle någon hitta exakt rätt så vore det ännu bättre men annars duger dessa funktionellt bra också.

Tackar!

/Patrik
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Jag köpte från kanotcentrum i Göteborg, som tipsades om här i tråden (tack HelgeL), så billigt att asiensajterna inte kunnat konkurera.
Passade utmärkt. Dock har jag inte längre gelcoat på muttrarna på insidan.

/Patrik
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.