Var hittar man bra pikar?

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Pik

"Ibland får man fina pikar på utsidan."

Speciellt om man antyder att man tänker ta sig fram på isarna medelst stavar...
 
Sök på gamla inlägg

Pikar är ett oerhört populärt ämne att diskutera.

Personligen så föredrar jag en lite större diameter på pikhuvudet för att underlätta isbedömningen vilket jag har god nytta av speciellt på lite mjukare iskvalisorter. Man kan lätt modifiera t ex Pikmakarens stavar med en liten rörbit med ytter diameter ca 17-19 mm som man limmar på 3-4 cm från den ena stavspetsen.

En sådan rörbit kan man få t ex genom att kapa staven i andra ändan sedan man dragit av handtaget. För bästa passning kan man linda ståltråd runt röret 3-5 cm från spetsen som armering till en limning med epoxi.

Thure
[Ändrat av thureb 2004-10-26 kl 21:05]
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Det bästa tycker jag ....

som finns att tillgå i handeln är Almgrens.. numera Lundhags pikstavar ,med bra balans och isolering där man gärna håller ,och med ett "perfekt" pikhuvud som du kommer att trivas med.
Vikten 850g /par är ett plus.

Jag har i flera år använt Almgrens skridskostavar men kunde tycka att spetsarna inte visade direkt vad som var men man lärde sig med tiden..... Jag har alltid sneglat på pikstavarna och när jag "tappade" mina vid ett plurr vid Svartsö föregående säsong så var ju valet lätt till uppgradering.
/Bosse
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.