Vandringströja...

Hej!

Jag skulle vilja ha tips på tröja som tål ryggsäcksnötningen utan att "noppra" sig eller bli trådig och ful....jag har provat tunnare fleece och powerstretch...men det klarade inte friktionen från ryggan. Skaljacka vill jag inte gärna gå i mer än nödvändigt.

Mvh Johan
 
Borde hålla!

Klättermusen Mithril K lär ju hålla för det mesta. Jag skulle bli förvånad om inte den vanliga Mithriltröjan eller någon annan tröja i liknande material också funkar bra. Den är iallafall väldigt skön... ;)
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Måste då bara fråga hur varm Mitril egentligen är?
Jag är ute efter en tröja/tunn jacka som går att använda direkt utanpå understället och som håller värmen samtidigt som den andas..

Ska upp och vandra i Anderna under mars och april månad och hade då tänkt att försöka få tag i ett plagg som går att ha direkt mot ryggsäcken också.
Det blir inte kallare än 0-gradigt och det är på nätterna så någonstans runt +5 måste den ju stå pall för.

Ni som är lyckliga ägare av Klättermusen Mitril, vad tror Ni?
 
Hur vindtät?

En fiberpälströja håller, men den är inte speciellt vindtät. Varm och skön under skaljackan, ventilerar bättre än det mesta, torkar fort.

Ett annat alternativ är att köpa en billig tröja och strunta i att den noppar sig.... ;-)
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Ja man skall ha klart för sig att en tröja i den tunnaste kvaliten av softsshell (ex. klättermusen mithril el. Mammut) inte är något plagg som är särledes varmt. Dock är det utmärkt att använda sig av då man är i rörelse. Personligen brukar jag åka skridsor i minusgrader med enbart ett underställ och mithril utanpå. Likaså då man går i fjällen (har dock aldrig varit i Anderna och kan inte redogöra för de förhållanden som råder där) har det aldrig varit något problem att hålla värmen så länge man rör på sig. Däremot är det inget plagg att stå still i särskilt länge.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.