Vandringstips Sarek på 7 dagar

Hej!

Jag och mitt sällskap planerar en vandring i Sarek i augusti. Först funderade vi på rutten mellan Akka-Ruohtesvagge-Bastavagge-Rinim-Saltoluokta som ska kunna klaras av på 8 dagar.
Dock vill vi inte stressa utan kunna vandra lugnt och att vara ute i mer än 8 dagar skulle ge oss för tung packning. Därför håller vi på att leta efter en ny rutt som i lugnt tempo kan klaras av på 7-8 dagar! Är det någon som har tips? :)

Vi vill ha vackra vyer (såklart) relativt lättvandrat och helst komma upp på fjället direkt. Kvikkjokk har vi vandrat från förut och tyckte inte så mycket om den täta skogen i början. Men Salto/Ritsem eller annan fjällstation skulle fungera bra. :)

Tack på förhand!

/C
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Hmm... vad tror ni om den här turen? http://www.fjallvandring.se/2003/01.htm Kan det bli några jobbiga vad eller bör det vara lugnt?

Jag har vandrat det mesta av den och de finns med som olika ruttförslag i Grundstens Sarekbok, som Ni bör läsa.

Räkna INTE med att kunna vada Smaillajåhkå på det ställe de har markerad dag 4. Det är för långt nedströms svämkeglan. Räkna med att vada Smaillajåhkå vid svämkeglan som också leden på BD10an gör. Där är den gott uppdelat men ändo tuff:cool:. Men om det är lite vatten kan det vara möjligt längre nedströms. Iövrigt ger leden vacka vyer som Ni ju vil ha. Guohper och båda dalar är fina.

Om det gällar det första ruttförslag Ni hade tycks Tjågnårisjågåsj bli det heftigaste vad. Jag känner endast till det i snöbryggatiden som slutar kring juli.

Om Ni går till/från Suorva blir det inte heller mycket skog, men mellan Bastavagge och Suorva får man då nog tipsa Er om ett par vad

Bra tur
 
Härligt! Tack för svaret :) Då kanske det blir den rutten då. Är det någon som vet om man kan göra (inte alltför svåra) toppbestigningar på vägen?

/C
 
Niak

Niak är en 'relativt' enkel topp att bestiga. Bara att kliva på i ganska enkel blockterräng.
Från söder följ Niakvagge till några 100 meter innan sjön 1244. Gå NV förbi den lilla glaciären därefter rakt norr mot toppen 1922.
En fin runtom sikt från toppen speciellt norrut, med Akka väl synligt. Akkajaure och Ritsem syns också vid klart väder.
 

Bilagor

  • Niak.jpg
    Niak.jpg
    47.1 KB · Visningar: 1,738
Kanske avsluta i Sourva?!?

Hmm... vad tror ni om den här turen? http://www.fjallvandring.se/2003/01.htm Kan det bli några jobbiga vad eller bör det vara lugnt?

Jo detta såg ut som ett mycket trevligt alternativ, även om jag personligen kanske skulle tycka att det kan bli mindre spännade att avslutningen och starten är "samma".

Ett alternativ skulle kanske kunna vara att gå erat ursprungliga förslag, men att vika av norrut strax innan Bastavagge och gå upp till Sourvadammen istället?

God tur hur som helst :)

/ Stefan
 
Vet inte om jag förstår, är inte den alternativa rutten med både start o mål vid Akka minst lika lång som Akka-Salto rutten?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips