Vandringsleder i Sverige

Finns det någon bra sammanställning över de många vandringsleder som finns i Sverige, i bokform eller på webben?
 
Vandringsleder

I nyaste Utemagasinet fanns en liten översikt över de vanligaste - om jag inte missminner mig...
Vandra på.
 
Möjligt att Håkan menar denna bok:
Magnusson, Lars
Titel: Vandra i Sverige : en vägvisare till sevärdheterna längs Sveriges vandringsleder

Tar upp mer eller mindre alla leder i hela sverige. Beskrivningar av sevärdheter längs lederna. Kom ut i en ny upplaga 2000
 
Den har jag

Jag har Magnussons bok Vandra i Sverige. Den är stor, tjock och tung. Därav följer att man inte tar den med på vandringen, men samtidigt att den innehåller i stort sett allt som är värt att sätta kängan på. Jag har den som inspirationskälla och översikt inför planering av vandringar snarare än guide när jag väl är ute. En möjlighet vore att kopiera de sidor som täcker den sträcka man har tänkt sig och sedan ta med sig bara kopiorna. Oftast hittar man dock betydligt mer information i någon broschyr eller på baksidan av en bra karta över aktuellt område.

En bra bok alltså, men inget heltäckande instrument för att klara sig på vandringarna.

Kalle
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.