vandring

Hej!
Funderar på att vandra i svenska fjällen i augusti men vet inget om vandring just i svenska fjällen. Tacksam för alla tips!
 
Hoppsan!

Hej!


Tips om fjällvandring i Sverige..... ?


Tja - vart skall man börja...?


Vill Du ha förslag på bra nybörjar-rutter, eller utrustning, eller vad ?


Hör av dig igen!


Mvh Bert
 

stina@algonet.se (Stina)

Gäst
Abisko Kebnekaise

Hej!


Jag gick en flerdagstur (mellan stugor) för första gången förra året i början på september. Då gick jag från Abisko till Kebnekaise via Vistas och Nallo. Det var en fin och lagom tur. Ett par större jokkar som behövde vadas mellan Vistas och Nallo.


Den turen kan jag rekomendera. Vill du veta mer kolla in http://user.tninet.se/~egv864s/vandringen/ som har många länkar till fina friluftssidor.


Stina
 
Storulvån

Hej! Personligen tycker jag väl att Keb och trakterna där är lite väl att börja med. Vid storulvån finns vandring för alla, blåbär som erfarna. Om man vill finns det hjälp och bekvämligheter på fjällstationerna, men dem behöver man inte besöka om man inte vill. Lagom lång leder, mellan 10-20 km (ungefär). Fantastiska toppar tex Sylarna. Det var mitt råd!
 
Håller med storulvan

Jag tycker att det verkar ok med Härjedalen, storuman och så att börja med. Om du ger dig upp till Keb området så får du en helt annan kyla, snö att lägga till i riskanalysen du måste göra. Jag har vandrat ramundberget via fältjägaren, helags, sylarna, gåsen och så tillbaka till ramundberget. Det tar dig en vecka i bra väder. I lugn och ro. Man behöver inte bo i stugor, men det kan vara skönt att tälta nära dem och ha alla dess bekvämligheter. Iallafall första gången. Jag har gjort många dumma saker i mina dar - så jag kan rekomendera att börja i lugnt takt. Nikolukta ut till keb är skittrist vandring. Ursäkta alla som inte håller med. Börja helre i abisko och vandra söderöver och kom tillbaka till abisko. (pst jag har inte vandrat just där). Utrustning:
Bra snabbtorkande kläder. Trangia är säkert. 1 liter/per vecka T-röd med 2 måltider/dag/person så är du säkert, 1,5 om du har sällskap.


Planer maten ordentligt. Bra skor. Inga jogging eller något sådan. Lite första förband och elastisk binda. Glöm att din mobiltelefon fungerar i fjällen. Den funkar INTE när du måste.
 

borje.holgersson@telia.com (Börje Holgersson)

Gäst
Untitled

Jag började fjällvandra för tre år sen. Jag hade då passerat 50 och hade ingen fjällvana men god skogs- och naturvana. Jag beslutade ta tjuren vid hornen och börja i Sarek!


Det har gått jättebra med följande förutsättningar:


Läste allt jag kom över -"handböcker" och främst på nätet.


Försökte välja vägar som inte verkade vara de värsta. Försökte undvika det som kunde bli svåra vad.


Kontrollerade att jag hade god utrustning - provgick ett par dar med full mundering.


Valde att gå mitten på augusti - lite vatten, få myggor.


Valde en säker kompis - min yngre bror också han utan fjällvana.


I år blir det tredje turen - helt bergtagna!!!!


Alltså:


Väl påläst
God utrustning
Undvik de värsta utmaningarna
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.