Vandra norr om Riksgränsen till Björkliden

Hej.

Planerar en vandring norrut från Riksgränsen med mål i Björkliden. 4 dagars vandring.

Min tanke är att gå från Riksgränsen på leden mot Stordalsstua. Vika av från leden österut och gå norr om Jápmajavvri och Bajip Nuojajavvri till bron vid Njuoraluspi, till Pålnostugan. Ta Nordkalottleden ner till Björkliden.

någon som gått den obanade delen? En del vattendrag onekligen. Och vegetation till Pålnostugan på slutet ser det ut som på kartan.
 
Jag gick den första "obanade" delen fram till bron vid Njuoraluspi för 6 år sen.
Där finns en sti som inte är med på lantmäteriets kartor men den finns på OpenStreetMap även om man tappar den ibland är den lätt att följa störste delen. Några enkla vad om jag minns rätt (Norr om Jápmajavvri och sen Gorzejohka) men annars var det helt oproblematiskt när jag gick där (under några regniga dagar).
Sen gick jag söderut och förbi Lulip Guokkil till Nordkalottleden och vidare norrut, så om delsträckan till Pålnostugan kan jag inte berätta.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Hej,

Två frågor och en kommentar:
1. Går det att gena under den första etappen genom att vada strax väster om den (renvaktar?)stuga vilken ligger ungefär mitt på den västra sidan om Bajip Nuojajávvri, dock vid en mindre ej namngiven sjö. På Lantmäteriets minkarta.se och under menyn Flybild ser det ut som att någon form av stig/4-hjulsväg korsar jokken där.
1688998840325.png


2. Har du tänkt gå genom Vaddvetjåkka NP efter bron vid Njuoraluspi (genom Cunuluoppal) eller gå över först den bron och sedan även gå över bron som går över Njuoraeatnu strax utanför syd-östra kanten av Vaddvetjåkka NP? Tror att båda vägarna kan vara väldigt kämpiga att forcera. Vägen genom Cunuluoppal är dock troligare mycket svårare vid kraftig nederbörd/stor avsmältning/mycket vatten.
1688999100865.png


3. Har gått en del i området omedelbart väster om Pålnostugan, vill minnas att det var besvärlig terräng. Omdelebart väster om Pålnostugan samt fram till ungefär den östra änden av det lång-smala fångstgroppsystemet, fast strax norr om detta system, väster om stugan går dock något som liknar en gamal väg/stig (ej utmärkt på någon karta), tycks börja vid resterna av ett gamalt sameviste/förfallen kåta i kanten av en myrmark och sluta nära utedasset vid Pålnostugan.
1688998914346.png


Mvh/RN
 
1. Går det att gena under den första etappen genom att vada strax väster om den (renvaktar?)stuga vilken ligger ungefär mitt på den västra sidan om Bajip Nuojajávvri, dock vid en mindre ej namngiven sjö. På Lantmäteriets minkarta.se och under menyn Flybild ser det ut som att någon form av stig/4-hjulsväg korsar jokken där.
Ja det måste väl finnas än anledning att spåren går just ditt, så med 4-hjulingen kommar man väl över till stugan. Men vada? Lantmäteriets karta visar ju signaturen för fors på just denna ställa - om den nu kom från bedömning på plats eller från flygbilden vet vi inte. Men jag tror det är värd att kolla på plats om man vill läga en rutt där, om inte exakt där finns visst en ställa i närheten där man kan korsa bäcken.
 
Hej och stort tack för er hjälp! Vi vandrade nästan som planerat och det blev en fin tur. Stigen var ofta svårfunnen men det gjorde inte - lätt att navigera ändå och bara lättare vad. Vi fick söka för att ta oss ner ett par gånger då öst- och västbranterna skiljer sig ordentligt åt i karaktär - runda östsidor och branta ras i väster. Gick sedan fritt vidare från leden någon kilometer söder om bron vid Vadjetjåkkas nationalpark och till Nordkalottleden innan vi nådde Björkliden. Varierande miljöer och nästan själva - härligt!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips