• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Vandra i Stockholm..

Hejsan Jag e en Kille på 27år som i sommar har blivit grymt intresserad av Grottor,Vattenfall,Och vandring i Jämtland...Söker någon som delar mitt intresse, det skulle vara skoj om det finns någon tjej som gillar att vandra lite.. Micke
 

Strumpa

Avslutat
Hej hej
Jag bor oxå i sthlm och skulle tycka det var roligt att vandra här omkring, men visst Jämtland funkar ju med :)

"längtar till Jämtland" ...har du nyligen vandrat där uppe eller kommer du där ifrån?

/Åsa
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
skogstösen; sa:
Vandra i Sthlm vore drömmen...jag vet bara inte vart man tar vägen, nån annan som har idéer?

Man kan gå längs mälaren innifrån city ut till norsborg vid vattenverket, vidare till sturehov det är väl en ganska bra dagsmarch dit o hem, vill man vidare kan man gå via hemvärnets stridsskola eller vad det heter, där kan man fortsätta vidare om man vill, det är fina skogar men jag vet inte om vattenkvaliteten är så bra där om man tänker på att det är skjutbanor osv.. som fortfarande används. skall tilläggas. och om jag fattat det rätt så händer det att de har nattskjutning.

på vintern/tidig vår när det bär på isen är det härligt att gå långs mälarens strand och då kan man göra det ganska långa sträckor även där det igentligen inte är någon stig på land..
dock bör man nog ta med rätt utrustning för det..

Annars finns det ju ett 10 tal leder som går i och runt stockholm.

Tips med tanke på stundande dagar..
från öl och whiskeymässan bör man inte ta längs med vattnet hem mot stockholm.... det går, men det är absolut inte att rekomendera när man är lite halvlullig.. ;-)

Tips 2 det finns en liten grön bok som heter stockholms friluftsliv. Där finns en del matnyttigt.

var det något sådant här du letade efter eller var det mer bara att röra sig i stockholms city ?

/Torbjörn
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.