Vätskepåse/vätskebälte - Erfarenheter ?

Är ute efter ett bra sätt att ta med sig vatten när man är på längre turer med inlines. Vad är era erfarenheter ?
Vätskebälte verkar bra men man får inte med sig så mycket vatten. Vätskepåse på ryggen verkar bra, men hur funkar det i realiteten ? Blir det för varmt ?
Rekommendationer på fabrikat tas tacksamt emot.

Mvh/Jan
 
Camel back

Jag har tidigare kört med vätsebälte men kör sedan 1 år med Camel back. Min model tar tre liter vilket jag tycker är en bra maxkapacitet. (jag anpassar mängden efter planerad distans och väderlek). Upplever att det konstanta smådrickande jag numera fått hindrar effektivt mot vätsebrist. Jag är i det stora hela supernöjd med märket och produkten men skulle idag kolla att jag fick en av de nya modellerna med stor påfyllningsöppning (för rengöringens skull). Satsa också på den "plastgalge" som de erbjuder som tillbehör. Utan denna (eller liknande Gör-det-själv lösning) blir påsen aldrig torr på insidan.
/Erik
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.