Välja tält

Håller på att kolla in nästa års födelsedagspresent till mig själv och då kollar jag efter 1-2 mans tält. för mig blir det att spara till o köpa ett av tälten.
Märken jag har kollat på är:

Arctic Alpine Desigen Veloce
Arctic Alpine Desigen WBT2
Carinthia Bivy Bag Explorer Two plus
Hilleberg Akto
Hilleberg Skulla

Vilket skulle ni välja?
Vilka fördelar och nackdelar har varje tält?
Vilka kan jag ha året runt?
 
Hilleberg Skulla? Beror ju på vad man ska ha tältet till, med HB är sällan helt fel. Skulle gärna rösta på Skulla om jag visste vad det är... ;)
 
Less is more

Hej,
Jag är grymt nöjd med mitt Terra nova laser photon. Lätt och litet i ryggan. Förmodligen inte samma livslängd som ett HB, men billigare, lättare och mindre packutrymme. Finns i både 1och 2 mansutförande, jag har 1-mans.
 
Av de tält du räknar upp är nog WBT2 det bästa vintertältet pga det extra utrymmet. Kanske skulle HB Skulla vara ett Unna?;)
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips