Vägval Sveg

Att cykla på 45:an via Sveg verkar vara en riktig omväg. Det finns en väg söderut från Älvros som senare ansluter till 45:an. Enligt mina beräkningar skall den vara c:a två mil kortare.

Någon där uppe i Härjedalen som vet om detta är en lämplig cykelväg - med tanke på vägbeläggning och backig terräng?
 
Bra väg Sveg-Åsarna

Hejsan Mikael,

är det dags för långturen nu? Vi körde (syd till norr) förra året. från Sveg till Åsarna. Den vägen var väldigt "lättcyklad, även om vi drabbades av hemsk motvind just där varför minnena är något anstängda... Vi körde 45:an. Den väg du söker vet jag däremot inget om...

mvh
Niklas
 
Hej!

Om du svänger av på 84:an söder om Älvros så kommer det en skylt efter ett par kilometer dom det står Målingen på. Du kommer då på en grusväg i bra skick som ansluter på 45:an vid den branta kurvan före siksjön. Det är en fin grusväg inte speciellt kuperad. har aldrig cyklat den men åkt bil. Den är närmare men jag är inte säker på hur mycket.

Sen kan du svänga av på "materialvägen" innan du kommer till Ytterhogdal oxå, då spar du ytterligare några kilometer. Även detta en grusväg i bra skick. Den svänger av från 45:an efter Ytterhogdals station och kommer fram i Älvros.

God tur!/Sara

[Ändrat av ssundin 2005-07-04 kl 17:16]
 
Tack för info Sara!

Den där materialvägen skippar jag nog dock. Genvägar i all ära, men 3 km kortare på en 2-3 mils sträcka är en senväg ;-)

Men Målingenvägen, den skall jag minsann nyttja :)
 
Jag körde via Sveg i maj, körde Kiruna-Smygehuk. Den sträckan du tänkt ta en genväg om är lättåkt med bra asfalt.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Gôtt att höra oxr!

Jag följde din resa på "Happy".
Hoppas du finner tid att skriva en resrapport där snart så att jag får lite mer tips ;-)
 
...såvida du inte svänger av 45:an i Åsarna och tar vägen över Klövsjö och Vemdalsskalet.
Två mördarbackar men underbar utsikt.

Hälsa min jobbarkompis Göran när/om du passerar Målingen.


/BAX
 
Det har varit för fint väder och en massa annat som pockat på uppmärksamhet. Jag skrev en snabbredovisning av turen men jag kommer att göra en ordentlig redogörelse. Jag har dagboksanteckningar som väntar på att bli renskrivna.
 
Startat?

Karlholm; sa:
Ja, det lutar åt att det äntligen är dags för Sverigecykling i år för min del.
Om nu (peppar, peppar) inga gamla krämpor ställer till det.

Hejsan Mikael, har du kommit iväg på äventyret? Hoppas verkligen det. Du är riktigt enträgen med att försöka genomföra det!

mvh
Niklas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips